Zmiany w ubezpieczeniu turystycznym po Brexicie

Brexit, który nie schodzi z ust polityków i analityków, ale też tzw. zwykłych ludzi, może mieć swój wpływ również na kwestie podróżowania do Wielkiej Brytanii obywateli Unii Europejskiej. Słychać było głosy, że będą ich obowiązywały nawet wizy wjazdowe na teren Wielkiej Brytanii. Nic takiego na razie nie zostało jeszcze wprowadzone, a podróżowanie nadal odbywa się swobodnie. Warto jednak się zastanowić, czy zmiany formalno – organizacyjne nie dotkną lub dotknęły również kwestii ubezpieczeń turystycznych.
EKUZ
Z racji tego, że Wielka Brytania jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, a negocjacje związane z wystąpieniem potrwają jeszcze pewnie ze dwa lata, dotychczasowe regulacje prawne ciągle obowiązują. W tym również dokument, jakim jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ może posługiwać się każdy obywatel Unii Europejskiej i honorowana jest ona w krajach członkowskich. Jej działanie polega na bezpłatnym dostępie do państwowej opieki medycznej niezależnie do miejsca przebywania. Kartę EKUZ może wyrobić sobie każda osoba, która podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu w swoim kraju i ma opłacone wszystkie wymagane składki. To oznacza, że osoba bezrobotna, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy i ma prawo do ubezpieczenia, może się ubiegać o EKUZ. Osoba zatrudniona na umowę o pracę i zgłoszona do ubezpieczenia, również. Podobnie przedsiębiorca, który odprowadza składki za siebie i żadnej zaległości w tych opłatach nie ma, on też może otrzymać taką kartę. Jej zaletą jest to, że podczas pobytu za granicą można skorzystać z państwowej opieki medycznej, a koszty tej opieki pokryje polski NFZ. Jest to udogodnienie stworzone dla obywateli Unii, wspierające ich podróżowanie i przebywanie za granicą. Wielka Brytania również respektuje EKUZ. Trudno powiedzieć co będzie po dokonaniu się Brexitu, jakie warunki zostaną uzgodnione. Być może, karta będzie nadal obowiązywała, tak jak ma to miejsce obecnie w Lichtensteinie, który nie jest i nie był członkiem Unii, ale EKUZ wprowadził i uwzględnia.
Ubezpieczenia dodatkowe
Ubezpieczenia turystyczne oferowane przez firmy ubezpieczeniowe również na razie pozostają bez zmian. Można wykupić polisę odpowiednią do potrzeb i oczekiwań oraz odpowiednią do charakteru podróży. W ten sposób można zabezpieczyć sobie w głównej mierze na przykład wypadki, pobyt w szpitalu czy akcje ratunkową. Wszystko oczywiście zgodnie z potrzebami ubezpieczonego. Jak na razie Brexit nie wpłynął istotnie na zmiany w towarzystwach ubezpieczeniowych. Wszystkie dotychczasowe polisy funkcjonują bez zmian i bez większych wahań. Prawdopodobnie jest to spowodowane okresem swoistego zawieszenia w sytuacji. Wielka Brytania jeszcze ostatecznie nie opuściła Unii, a warunki na jakich się to stanie jeszcze nie zostały ustalone i zatwierdzone przez zainteresowane strony. Dopiero po fakcie być może zajdą jakieś zmiany i będzie można je analizować. Obecnie wszystko pozostaje tak jak dotychczas było.