Zniszczenie wypożyczonego sprzętu: odpowiedzialność i procedura

Ubezpieczenie turystyczne to nie tylko ochrona życia i zdrowia. Polisa zabezpiecza wiele różnorodnych zdarzeń, nie tylko te związane z pobytem w szpitalu czy akcją ratunkową. Zagubienie bagażu, utrata rezerwacji czy też utrata wypożyczonego sprzętu również są objęte zabezpieczeniem. Trzeba tylko pamiętać, by te opcje zostały uwzględnione a ubezpieczyciel włączył je do wykupowanej polisy. Co można zyskać na ubezpieczeniu wypożyczanego sprzętu? Jak można z niego ewentualnie skorzystać i jakie wymierne korzyści to przynosi? Oto najważniejsze informacje.
Ubezpieczenie wypożyczonego sprzętu
Opcja ubezpieczenia wypożyczanego sprzętu jest opcją dodatkową i nie każdy ma ją w pakiecie. Jeżeli planowane jest wypożyczenie jakiegoś sprzętu na miejscu pobytu warto zapytać swojego ubezpieczyciela, czy ma w pakiecie opcję jego ubezpieczenia. Jeżeli nie, to warto się wstrzymać z wykupywaniem polisy i poszukać takiej oferty, która będzie również uwzględniała sprzęt. To istotne by wiedzieć, że ubezpieczenie wypożyczonego sprzętu w żadnym towarzystwie nie jest zawarte w opcji podstawowej. W każdej ofercie będzie to jako dodatkowa możliwość. Oczywiście, wiąże się z tym konieczność dopłacenia do składki. To opcja dodatkowo płatna. Jednak koszt ubezpieczenia nigdy nie będzie wyższy ani nawet równy ewentualnej odpowiedzialności finansowej z tytułu zniszczenia. Zakres ubezpieczenia z tytułu zniszczenia wypożyczonego sprzętu jest zróżnicowany. Wiele zależy od oferującego je towarzystwa. Każde inaczej podchodzi do tego tematu i inaczej go rozwiązuje. Niektóre firmy oferują też warianty tej umowy. Oznacza to, że suma ubezpieczenia jest zróżnicowana i to zainteresowany klient decyduje, który wariant wybiera.
Wypożyczenie i odpowiedzialność
To, dlaczego ubezpieczenie wypożyczanego sprzętu jest tak ważne wyjaśnia sama procedura wypożyczenia. Zwykle przebiega to w ten sposób, że wypożyczający, poza opłatą za wypożyczenie zostawia kaucję lub oświadczenie, że ma świadomość odpowiedzialności finansowej za dokonanie zniszczenia. To oznacza, że całkowita odpowiedzialność za stan techniczny sprzętu w momencie jego użytkowania spoczywa na wypożyczającym. Jeżeli dojdzie do wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, niezawinionego przez wypożyczającego, to i tak jest on zmuszony do pokrycia kosztów i naprawienia zniszczenia. Jeżeli opłacenie naprawy będzie możliwe, musi ją opłacić. Jeżeli zniszczenie jest tak duże, że trzeba kupić nowy sprzęt to musi kupić nowy. Sprzęt sportowy dostępny w wypożyczalniach to zwykle wysokie koszty. Narty kosztują ponad 1000zł, a nie jest powiedziane przecież, że zniszczone zostały najtańsze. Koszty mogą więc dojść nawet do kilkunastu tysięcy złotych, a to już spore kwoty. Mając ubezpieczenie można je sprawnie rozliczyć w części lub całości.
Korzyści z polisy
Korzyści wynikające z posiadania polisy są więc wyraźne i jednoznaczne. Przede wszystkim z ubezpieczonego spada cała odpowiedzialność finansowa za ewentualne zniszczenie lub uszkodzenie wypożyczanego sprzętu. Opłacenie składki ubezpieczeniowej, zawsze jest mniejszym kosztem niż koszt naprawy czy odkupienia, więc w razie zdarzenia nie liczą się wysokie sumy. A jeżeli z polisy się nie skorzysta to nie jest to też wysoka strata. Takie ubezpieczenie gwarantuje spokój i swobodę w czasie wakacyjnego wyjazdu. Daje również swobodę użytkowania wypożyczonych akcesoriów bez konieczności martwienia się i denerwowania, czy nadmiernego uważania by ich nie zniszczyć.
Zgłoszenie szkody
Ewentualne zgłoszenie szkody odbywa się bardzo prosto i łatwo. Wystarczy skontaktować się z infolinią lub agentem ubezpieczeniowym. Należy starannie opisać zdarzenie i szkodę oraz dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, jak pokwitowanie wypożyczenia czy rachunek za naprawę. Towarzystwo analizuje dokumenty, może o coś dodatkowo poprosić lub od razu podjąć decyzję o wypłacie świadczenia. Wszystko jest proste i stosunkowo szybko się odbywa.