Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Co to jest wartość odtworzeniowa i jakie z niej płyną korzyści

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Co to jest wartość odtworzeniowa i jakie z niej płyną korzyści

Ubezpieczenie mieszkania bardzo często łączy się z możliwością ubezpieczenia również znajdujących się w nim ruchomości. Do ruchomości należą różnorodne sprzęty muzyczne, sprzęty domowe, biżuteria, dzieła sztuki i wartości pieniężne. Ich strata jest tak samo dotkliwa i bolesna, jak zniszczenie elementów stałych domu, właśnie dlatego ubezpieczenie jest tak ważne i istotne, a prawidłowe ustalenie wartości ubezpieczonych przedmiotów ma niezwykle duże znaczenie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

W jaki sposób ustalić wartość ubezpieczonych przedmiotów?

Dobre ubezpieczenie to takie, które pozwoli odzyskać utracony majątek, takie, które pozwoli odkupić zniszczone na skutek zdarzenia rzeczy.  Żeby to było możliwe trzeba właściwie wyliczyć wartość posiadanych przedmiotów. Oczywiście, podstawę stanowi tutaj dowód zakupu lub inny dokument potwierdzający wartość przedmiotu ubezpieczenia. O ile sprzęty można udokumentować za pomocą faktury, o tyle dzieła sztuki znacznie trudniej potwierdzić. Można jednak uzyskać dla nich certyfikat, który będzie stanowił podstawę roszczeń.

Osoba decydująca się na ubezpieczenie swoich ruchomości może podjąć decyzję, czy ubezpieczyciel ma odpowiadać na bazie ich wartości rzeczywistej czy odtworzeniowej. Wybór ma kolosalne znaczenie, szczególnie przy wypłacie świadczenia.

Wartość rzeczywista a odtworzeniowa

Ubezpieczenie ruchomości w oparciu o wartość rzeczywistą wymaga przeprowadzenia wyceny utraconych lub zniszczonych przedmiotów. Wycena dotyczy momentu, w którym doszło do zdarzenia. Co to oznacza? Sprzęt elektroniczny kupiony kilka lat temu miał wyższą wartość w momencie zakupu, niż po latach użytkowania. Z roku na rok telewizory czy komputery tracą na wartości właśnie dlatego, że są używane. Ubezpieczając na bazie wartości rzeczywistej, ubezpieczony otrzymuje dokładną wartość przedmiotu.

Wartość odtworzeniowa natomiast obliczana jest nieco inaczej. Ubezpieczony, który decyduje się na ten rodzaj wyceny i ubezpieczenia otrzyma odszkodowanie w takiej wysokości, która pozwoli mu odtworzyć wartość majątku. To znaczy, że jeżeli uszkodzony zostanie komputer o określonych parametrach, to dla towarzystwa nie ma znaczenia, jak długo był on już użytkowany i jaka była jego obecna wartość. Towarzystwo wypłaci taką kwotę, która pozwoli kupić nowy komputer, ale o dokładnie takich samych parametrach. Na pewno nie niższych.

Wartość odtworzeniowa  - jej znaczenie dla ubezpieczonego

Wartość odtworzeniowa jest bardzo korzystną formą ubezpieczenia. Przede wszystkim, jej największą zaletą jest to, że pozwala uzyskać takie środki finansowe, które pozwolą dokładnie odtworzyć utracony majątek. W przypadku wartości rzeczywistej może się okazać, że uzyskane pieniądze nie pozwalają na odkupienie takiego samego sprzętu, tylko tańszego, a przez to nieco niższej klasy. Dzięki wartości odtworzeniowej, każdy ubezpieczony może odkupić sobie dokładnie taki sprzęt, jaki właśnie utracił. To bardzo ważne. Właśnie to powoduje, że ubezpieczenie jest rzeczywistą, realną pomocą.

Wybór odpowiedniej wartości ubezpieczanego przedmiotu powinien być podyktowany różnymi czynnikami. Wartość odtworzeniowa powoduje, że składka jest nieco wyższa niż przy wartości rzeczywistej. Trzeba jednak przeanalizować, co jest ważniejsze, jakie priorytety kierują wyborem polisy i zgodnie z tym dokonać wyboru.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty