Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Koszty zakupu mieszkania - cena to nie wszystko

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kobieta kalkuluje, jakie są koszty zakupu i ubezpieczenia mieszkania

Koszty związane z kupnem mieszkania mogą być równe kilku procent ceny kupowanej nieruchomości. Na koszty zakupu mieszkania składają się opłaty związane w formalnościami, prowizje i podatek. Często koszty kupna mieszkania wiążą się też z wydatkami na prace wykończeniowe lub remont.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ile kosztuje kupno mieszkania? Wszystkie koszty kupna mieszkania

Na koszty zakupu mieszkania składają się przede wszystkim wydatki na samo lokum (cena mieszkania) oraz opłaty sądowe i za usługi notarialne. Oprócz tego niezbędne są wydatki na podatek i często także na prowizję dla agencji nieruchomości lub usługi dewelopera. Koszty związane z kupnem mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym to najczęściej także te związane z kredytem. Na rynku pierwotnym koszty kupna mieszkania na kredyt hipoteczny to:

 • prowizja banku – zwykle około 2 procent,
 • założenie księgi wieczystej – 60 złotych, opłata za wpis prawa własności do księgi wieczystej – 200 złotych,
 • ustanowienie hipoteki dla nieruchomości – 200 zł, podatek od wpisu hipoteki – 19 zł,
 • ubezpieczenie nieruchomości z cesją prawa do sumy ubezpieczenia na bank.

Dodatkowo należy doliczyć opłatę notarialną za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży i odpisy. Maksymalne notarialne koszty netto przy zakupie mieszkania zależą od ceny nieruchomości i wynoszą:

 • dla nieruchomości do 3000 zł – 100 zł,
 • od 3001 zł do 10000 zł – 100 zł + 3 procent nadwyżki powyżej kwoty 3000 zł,
 • od 10001 zł do 30000 zł – 310 zł + 2 procent od nadwyżki powyżej 10000 zł,
 • od 30001 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1 procent od nadwyżki powyżej 30000 zł,
 • od 60001 zł do 100 000 zł – 010 zł + 0,4 procent od nadwyżki powyżej 60000 zł,
 • od 1000000 zł do 2000000 zł – 4770 zł + 0,2 procent od nadwyżki powyżej 1000000 zł,
 • od 2000000 zł – 6770 zł + 0,25 procent od nadwyżki powyżej 2000000 zł, ale nie więcej niż 10000 zł.

Opłaty notarialne są ustalane indywidualnie i mogą być o wiele niższe niż maksymalne ustalone przez prawo. Należy do nich doliczyć podatek VAT 23 procent. Przykładowe koszty przy zakupie mieszkania o wartości 250000 zł na rynku pierwotnym to 2906,10 zł. Koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego mogą być inne niż w przypadku rynku pierwotnego. Wpływa na to konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnych w wysokości 2 procent ceny nieruchomości. Zwykle opłata ta jest pobierana przez notariusza i przez niego przekazywana do urzędu skarbowego. Na koszty zakupu mieszkania na rynku wtórnym wpływa też to, czy mieszkanie kupuje się bezpośrednio od prywatnej osoby, czy przez agencję nieruchomości. Prowizja agencji nieruchomości może sięgać nawet ponad 2,5 procent, a do ceny usługi pośrednictwa należy doliczyć także podatek VAT 23 procent. W kontekście opłat za usługi notariusza i opłat sądowych koszty zakupu mieszkania rynek wtórny generuje takie same jak rynek pierwotny. . Koszty przy zakupie domu są takie same jak koszty zakupu mieszkania.Wysokość opłat zależy od wartości lokalu (usługi notarialne) lub jest stała (m.in. za wpis do księgi wieczystej).

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania – ubezpieczenie, remont, wyposażenie

Koszty zakupu nieruchomości to nie jedyne koszty, które należy ponieść, żeby z tej nieruchomości korzystać. Koszty przy kupnie mieszkania to także opłaty za prace wykończeniowe lub remontowe, wyposażenie oraz ubezpieczenie. Koszty nabycia nieruchomości są najwyższe spośród wymienionych, ale remont czy wykończenie mieszkania lub domu może kosztować drugie tyle.

Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości

Kalkulator kosztów zakupu mieszkania oblicza, ile pieniędzy potrzeba do nabycia mieszkania określonej wielkości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Łączne koszty zakupu mieszkania kalkulator online podaje dla konkretnej wartości lokalu. Decydując się na zakup mieszkania, koszty tej operacji można sprawdzić m.in. na stronach: http://www.biuro-ideal.pl/kalkulator.html lub https://www.money.pl/banki/kalkulatory/koszty/ czy https://www.bankier.pl/narzedzia/kupno-nieruchomosci.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty