Od czego zależy koszt ubezpieczenia mieszkania?

Na koszt ubezpieczenia mieszkania (nieruchomości) ma wpływ przede wszystkim zakres ochrony zawarty w polisie ubezpieczeniowej, a także wysokość sumy ubezpieczenia, która jest ustalana indywidualnie. Istnieje jeszcze kilka istotnych czynników, które wpływają na cenę.
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z najczęściej wybieranych rodzajów ubezpieczenia mienia. Na rynku obecnych jest wiele rozwiązań, dzięki czemu ubezpieczający może dobrać odpowiedni dla własnych potrzeb zakres ochrony. Koszty ubezpieczenia mieszkania (nieruchomości) znacznie się od siebie różnią.
Koszt ubezpieczenia mieszkania – cena ubezpieczenia
Zdaniem specjalistów z rynku ubezpieczeń, wpływ na ceny ubezpieczeń mieszkania (nieruchomości, w tym także domu) ma przede wszystkim zakres ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc być bardziej konkurencyjnymi, oferują wiele wariantów ochrony mieszkania, dlatego na rynku można znaleźć m.in. ubezpieczenia mieszkania wyłącznie w zakresie ochrony ścian, okien, a także mienia ruchomego, znajdującego się w mieszkaniu. Na rynku obecne są również inne zakresy ochrony w przypadku ubezpieczenia mieszkania. Można spotkać m.in. ubezpieczenie sprzętu elektronicznego znajdującego się w domu, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczenie szyb oraz innych przedmiotów od stłuczenia, a także zakres ochrony dotyczący ubezpieczenia mienia od ognia, a także innych zdarzeń losowych. Bardzo często osoby wybierające ubezpieczenie mieszkania, decydują się na zakres ochrony w postaci ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem oraz rozboju. Przedstawione zakresy ochrony mają bardzo duży wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia mieszkania (nieruchomości). Koszt będzie zdecydowanie niższy, jeśli dana osoba zdecyduje się tylko na ubezpieczenie elementów stałych i ruchomości od zdarzeń losowych niż całościowy pakiet ochronny, który nierzadko zawiera także dodatkowe pakiety, takie jak domowe assistance. Wysokość ubezpieczenia mieszkania jest ustalana indywidualnie, więc to od osoby ubezpieczającej zależy, na jaką kwotę będzie chciała zabezpieczyć nieruchomość. Wysokość ubezpieczenia wpłynie na koszty uzyskania polisy, dlatego im większa suma ubezpieczenia, tym koszt utrzymania polisy będzie wzrastał.
Ubezpieczenie mieszkania (domu) – od czego zależy jego cena?
Zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia mieszkania to nie jedyne czynniki, które wpływają na ostateczny koszt polisy. Ustalając ostateczną stawkę ubezpieczenia, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. posiadane w ubezpieczanym mieszkaniu zabezpieczenia antywłamaniowe (m.in. drzwi antywłamaniowe, monitoring, alarm, system alarmowy, dozór ochrony), a także lokalizację, w której znajduje się ubezpieczana nieruchomość. Należy pamiętać, że koszt ubezpieczenia mieszkania, które zostało wybudowane np. na terenach zalewowych, będzie o wiele większy niż koszt ubezpieczenia nieruchomości znajdującej się w innej lokalizacji. Koszt ubezpieczenia mieszkania jest również zależny od okresu trwania ubezpieczenia. Jak informują eksperci, ubezpieczenia mieszkania na okres powyżej jednego roku są o wiele bardziej korzystniejsze pod względem cenowym. Obliczając ostateczny koszt ubezpieczenia mieszkania, towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również dużą uwagę na wartość mieszkania, wkład własny, a także bezszkodowość (historię mieszkania, czyli szkody oraz inne zdarzenia, które zaszły w przeszłości w ubezpieczanym mieszkaniu). Niektóre z firm ubezpieczeniowych żądają większej stawki z ubezpieczenie mieszkania znajdującego się na parterze, z uwagi na większe ryzyko potencjalnego włamania.