Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Opcje dodatkowe przy ubezpieczeniu domu

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
opcje dodatkowe przy ubezpieczeniu domu

Decydując się na zakup ubezpieczenia mieszkania, warto rozważyć, czy opłaca się jednocześnie wykupić różnorodne opcje dodatkowe, które dostępne są przy tego rodzaju polisach. Każda umowa dodatkowa to rozszerzenie ochrony, jej wzbogacenie i zabezpieczenie majątku na szerszą skalę. To jednak również powiększenie składki i konieczność pokrycia znacznie większych kosztów. Czy warto zainwestować więcej, ale dzięki temu lepiej chronić swój dom? Na pewno warto zapoznać się z dostępnymi propozycjami i każdą z nich rozważyć indywidualnie zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Konstrukcja ubezpieczenia

Każda polisa ubezpieczeniowa dotycząca majątku składa się niejako z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest podstawowe ubezpieczenie. Każde towarzystwo nieco inaczej kształtuje tę podstawową propozycję, choć zasadniczo są one do siebie podobne. Drugi element to cała gama różnorodnych umów dodatkowych. Część z nich występuje w pakietach, dlatego decydując się na jedną, trzeba też wykupić inną. Część występuje indywidualnie, a kształt ostateczny polisy można dowolnie wówczas wykreować.

Dostępne opcje dodatkowe

Zanim dojdzie do wybrania dodatkowych opcji warto się z nimi szczegółowo zapoznać. Przede wszystkim, do opcji podstawowych należy ubezpieczenie domu na wypadek zalania i pożaru. Pierwszą grupę opcji dodatkowych stanowią zróżnicowane ryzyka, od których można się ubezpieczyć. Dodatkowym ryzykiem może być:

  • uderzenie pioruna
  • przepięcie
  • zalanie wodami opadowymi
  • podtopienie lub zalanie spowodowane wystąpieniem rzek z koryta, czyli zalanie spowodowane powodzią

Niektóre towarzystwa oferują również ubezpieczenie od tak zwanych ryzyk nienazwanych. To najszersze ubezpieczenie, które pozwala ochronić mieszkanie od wszelkich zdarzeń losowych, które mogą dotknąć mieszkanie. Ubezpieczenie innych nieruchomości również stanowi dodatkową opcję przy ubezpieczeniu mieszkania. Może to być ubezpieczenie garażu, altanki lub nawet, niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie nekropolii. To szczególnie cenna opcja dla osób, które rzeczywiście mają tego rodzaju nieruchomości do ubezpieczenia i zależy im na ich ochronie. Ciekawą formą ubezpieczenia dodatkowego jest też dostępne często przy ubezpieczeniu mieszkaniowym ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Dzięki tej opcji, uszkodzenie, szkoda czy zniszczenie wykonane przez mieszkańców ubezpieczonego domu innym ludziom, np. sąsiadom lub sprzętom do nich nienależącym, np. wybicie komuś szyby, nie wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów z własnego budżetu. Koszty naprawy pokryje polisa ubezpieczeniowa. Ciekawostką jest tutaj fakt, że nawet nieuwaga, nieroztropność, czy niefrasobliwe podejście, które powodują wypadek i zniszczenie cudzej własności materialnej nie stanowią wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Umowy dodatkowe pozwalają zwiększyć zakres ochrony, czynią ubezpieczenie znacznie bardziej przydatnym i korzystnym. Najważniejsze jednakże jest to, by zakres umów dodatkowych został indywidualnie i precyzyjnie dopasowany, ponieważ tylko wówczas ubezpieczenie spełni swoją właściwą funkcję.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty