Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu przed pożarem

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Ubezpieczenie domu przed pożarem

Ubezpieczenie domu ma jeden zasadniczy cel. Ma chronić majątek przed jego utratą. Oczywiście, ubezpieczenie nie uchroni przed pożarem, przed kradzieżą czy przed zalaniem. Uchroni jednak przed ich skutkami. Jeżeli bowiem dojdzie nawet do pożaru i spłonie cały dom, to mając ubezpieczenie można go sobie odbudować. Nie idąc aż tak drastycznie, jeżeli wybuchnie pożar, który strawi tylko część domu, to dzięki pieniądzom z polisy, można ją wyremontować. Jak zatem ubezpieczyć dom właśnie przed tym najbardziej niebezpiecznym z żywiołów?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie majątkowe, jakim jest ubezpieczenie domu to polisa, która składa się zasadniczo z dwóch części. Jest to część podstawowa i rozszerzona. Na część podstawową i rozszerzoną składa się zakres ochrony - czyli to, jakie ryzyka są objęte ubezpieczeniem oraz przedmiot ochrony, czyli co zostało objęte ochroną, za co firma odpowiada. W ramach ubezpieczenia podstawowego, większość towarzystw przejmuje odpowiedzialność za budynek i jego elementy stałe. Jeżeli zaś chodzi o ryzyka to najczęściej jest to właśnie pożar i zalanie. Czasem, do tego zestawu dochodzi coś więcej. Decydując się więc na ubezpieczenie podstawowe można mieć pewność, że w razie pożaru pieniądze za dom zostaną zwrócone. Warto jednak pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Można ją rozszerzyć o dodatkowe ryzyka, jak wiatr, powódź czy kradzież oraz o dodatkowe przedmioty objęte ochroną. Tu można włączyć na przykład wszelkie ruchomości domowe. W razie pożaru, jeżeli zniszczone zostaną ruchomości domowe, to za to również zostaną zwrócone pieniądze.

Składka

Składka ubezpieczeniowa zależna jest od wielu różnorodnych czynników. Jednym z nich jest oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące ochronę. Każde ma bowiem inne stawki ubezpieczeniowe. Znaczenie ma wartość domu, czyli przyjęta suma ubezpieczenia, ale również, konstrukcja domu i zastosowane zabezpieczenia. Inaczej bowiem chroniony jest dom nowoczesny pomalowany niepalną farbą, a inaczej dom drewniany, który nie ma żadnego zabezpieczenia chemicznego w postaci właśnie farby czy lakieru. Zastosowanie zabezpieczeń zmniejsza wysokość składki, ich brak powoduje że znacznie ona rośnie. Warto mieć to na uwadze przed przystąpieniem do ubezpieczenia. Zabezpieczenie domu w trakcie trwania polisy nie spowoduje obniżenia jej składki, będzie to można zrobić dopiero przed kolejnym zawarciem umowy. Ubezpieczenie domu przed pożarem jest ważne i niezwykle istotne. Ogień jest dynamicznym żywiołem, który nie pozostawia za sobą nic poza zgliszczami. Obejmując dom powoduje, że można stracić dosłownie wszystko. To nie jest tak jak z wodą, że część rzeczy wyschnie. Po ogniu pozostaje jedynie popiół.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty