Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu przed wiatrem - huraganem

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Ubezpieczenie domu przed wiatrem - huraganem

Ubezpieczenie domu i mieszkania powinno być obowiązkowym działaniem każdego właściciela nieruchomości. To najbardziej skuteczna forma zabezpieczenia swojego majątku przed utratą na skutek działania sił natury lub osób trzecich. Ubezpieczenie domu obejmuje zwykle nieszczęśliwe zdarzenia wynikające z przyczyn właśnie naturalnych oraz dodatkowo pozwala rozszerzyć ochronę o skutki kradzieży czy też włamania i kradzieży. Wśród zdarzeń naturalnych jednym z ryzyk jest silny wiatr. Jakie są szczegóły tego ubezpieczenia i o czym należy pamiętać przed jego zawarciem? Oto najważniejsze informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie przed wiatrem

Zmieniający się klimat powoduje, że na terenie Polski można obserwować coraz silniejsze wichury. Bardzo często wiatr dochodzi do takich prędkości, że wyrywa drzewa stojące mu na drodze, łamie gałęzie, niszczy domy, drogi, a nawet słupy wysokiego napięcia. Tak silne podmuchy wiatru są w stanie sprowadzić na ludzi nawet śmiertelne zagrożenie. Wiążą się również z ogromnymi zniszczeniami w domach, do których mogą doprowadzić. Naprawienie uszkodzonego dachu czy innych elementów domu wiąże się z ogromnymi kosztami, właśnie dlatego ubezpieczenie przed wiatrem może się tu okazać bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jest to ubezpieczenie, które w razie szkód spowodowanych silnym wiatrem, gwarantuje wypłatę odszkodowania pokrzywdzonym, a tym samym zapewnia im środki na dokonanie niezbędnych w domu napraw.

Na co zwrócić uwagę

Nie ma odrębnego ubezpieczenia na wypadek wiatru. Jest to zazwyczaj dodatkowe ryzyko, które można dołączyć do podstawowego ubezpieczenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że różne towarzystwa w różnorodny sposób definiują huragan, który traktowany jest właśnie jako przyczyna uszkodzeń i strat, jakie powstały w domu. I ta definicja powinna być pierwszym elementem, na który zostanie zwrócona uwaga przy zawieraniu ubezpieczenia uwzględniającego ryzyko huraganu. Zasadniczo, pierwsza część definicji jest we wszystkich towarzystwach taka sama. Jest to silny wiatr, który wieje z określoną prędkością. I właśnie ta prędkość jest tutaj kluczowa. Różne towarzystwa różnie ją określają. W ofertach towarzystw można spotkać się z prędkościami od 13,9m/s aż do 25m/s. Jest to bardzo duża różnica, która może zadecydować o tym, czy odszkodowanie w ogóle zostanie wypłacone czy nie. Dla ubezpieczonego najkorzystniej wybrać polisę, która uważa, że silny wiatr jest już przy prędkości 13,9m/s. Oznacza to bowiem, że już przy uszkodzeniach dokonanych przez taką wichurę odszkodowanie zostanie wypłacone. Tym bardziej, jeżeli wiatr będzie silniejszy. Jeżeli progiem do uznania wiatru za silny będzie prędkość ponad 20m/s, to wiatr wiejący z prędkością 15m/s, nawet jeżeli dokona szkód, a jest to możliwe, nie będzie uprawniał do uzyskania wypłaty z odszkodowania. Krótko mówiąc, im niższy próg prędkości, tym lepiej. Co ważne, prędkość ta nie może być określona uznaniowo. Podstawę do wypłacania odszkodowania z tytułu działania huraganu lub silnego wiatru stanowi zaświadczenie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, siły wiatru danego dnia na danym terenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe honorują tylko ten dokument, jako wiarygodny i uruchamiający procedurę likwidacji szkody. Ubezpieczenie domu przed wiatrem to praktyczny dodatek do podstawowego ubezpieczenia majątkowego. Szczególnie powinno być wykupowane przez osoby zamieszkujące tereny, na których zanotowano wyjątkowo silne podmuchy wiatru, częste wichury, a nawet możliwość huraganów. Tam bowiem ryzyko szkody spowodowanej wiatrem jest znacznie większe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty