Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu w budowie. Na co zwrócić uwagę?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Ubezpieczenie domu w budowie. Na co zwrócić uwagę

Wielu z nas myśli o ubezpieczeniu domu dopiero po jego wybudowaniu. To duży błąd. Warto pomyśleć o dostosowanym do potrzeb ubezpieczeniu już na etapie jego budowy. Zabezpieczysz dzięki temu swoją inwestycję i sprawisz, że pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto, jeżeli żywioł zniszczy budowany dom lub budowlańcy popełnią błędy, przy jego konstruowaniu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dom w budowie, czyli jaki?

Każdy z ubezpieczycieli inaczej definiuje dom w budowie. Warto przyjrzeć się nieco bliżej definicjom, jakie pojawiają się u konkretnych ubezpieczycieli. PZU określa dom w budowie, jako budynek nowo wznoszony, rozbudowywany lub nadbudowywany. Uznawany jest za taki od momentu rozpoczęcia prac przygotowawczych, czyli na przykład od momentu wytyczenia przez geodetę danego terenu pod jego budowę. Za takowy jest uznawany aż do momentu pierwszego zamieszkania w nim mieszkańców lub zakończenia wszelkich prac. Podobną definicję przedstawia Generali oraz Ergo Hestia. Allianz natomiast uważa dom w budowie za stan rzeczy od momentu rozpoczęcia prac budowlanych, gdy poczyniony został pierwszy wpis w dzienniku robót. Każdy z ubezpieczycieli dokładnie określa również, jakie elementy budowy domu podlegają ubezpieczeniu. Mogą to być ściany działowe, elewacje, instalacje podtynkowe i wiele innych elementów. Warto oczywiście zdecydować się na jak najszerszy pakiet. Dzięki temu, zabezpieczenie pokryje wszelkie ewentualne straty.

Odszkodowanie w przypadku szkody

Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje szkody wyrządzone w wyniku zdarzeń losowych. Jest to podstawowe ubezpieczenie, na jakie możesz się zdecydować. P ZU oferuje m.in. szkody powstałe w wyniku pożaru, uderzenia pioruna, eksplozji, powodzi, gradu, huraganu czy zalania, a także przepięcia i akcji ratowniczej prowadzonej w związku z wypadkiem ubezpieczeniowym objętym ochroną. Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie domu w budowie jest dobrowolne. W związku z tym, każdy ubezpieczyciel może ustalać samodzielnie warunki takiego ubezpieczenia i wpisywać do niego dowolne warianty, jakie uzna za stosowane. Ty natomiast musisz zdecydować się na wariant najbardziej dostosowany do potrzeb i najbardziej atrakcyjny.

Zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności

Praktycznie w przypadku każdego ubezpieczenia pojawiają się wyłączenia odpowiedzialności, które skrzętnie notuje każdy ubezpieczyciel. Jest to sposób na umywanie rąk od niektórych sytuacji. Wybieraj jedynie te ubezpieczenia, które tych wyłączeń mają jak najmniej. Dzięki temu, Twoja ochrona będzie jak najbardziej pełna. Na przykład PZU nie odpowiada za szkody wynikające z błędów konstruktorskich, jeżeli prace były prowadzone bez zgłoszenia i doszło do jakichś awarii lub jeżeli doszło do zalania domu, a w tym czasie drzwi, okna lub inne otwory nie były zamknięte. Dzięki temu, że wcześniej sprawdzisz wszystkie wyłączenia, będziesz mógł spokojnie przygotować się na to, od czego nie otrzymasz odszkodowania. Zawsze można zmienić ubezpieczyciela, jeżeli wyłączeń będzie za dużo i cała oferta nie będzie aż tak bardzo atrakcyjna, jak wydawało się na początku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty