Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Ubezpieczenie od kradzieży a kradzież z włamaniem

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Ubezpieczenie kradzieży a kradzież z włamaniem

Ubezpieczając dom lub mieszkanie z reguły wybiera się kilka zróżnicowanych ryzyk, które stanowią zagrożenie. Najczęściej ubezpieczanym ryzykiem jest zalanie i pożar. Drugim w kolejności jest ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Z tym, że klienci bardzo często nie zwracają uwagi na różnicę, jaka występuje między ubezpieczeniem na wypadek kradzieży a kradzieży z włamaniem. Czym się one różnią i na czym w praktyce polega to rozróżnienie? Oto kilka najważniejszych informacji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie mieszkania na różne ryzyka

Ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży to bardzo ważny element ubezpieczenia mieszkania w ogóle. Pozwala chronić nie tylko na wypadek zdarzeń losowych, naturalnych. Pozwala również rozszerzyć ochronę majątku na zdarzenia, która kończą się utratą również cennych ruchomości. Ta opcja ubezpieczeniowa pozwala na zabezpieczenie:

  • sprzętu
  • mebli
  • wyposażenia
  • biżuterii
  • wartości pieniężnych

Najważniejsze jednakże by dobrze zrozumieć zakres tego ubezpieczenia i wybrać takie, które kompleksowo będzie spełniać swoją funkcję.

Ubezpieczenie od kradzieży

Ta opcja pozwala na zabezpieczenie swojego majątku w sytuacji, gdyby ktoś niepożądany wtargnął do mieszkania i ukradł wartościowe rzeczy, które się w nim znajdują. I ten moment wtargnięcia do mieszkania, jest w tym przypadku kluczowy. Może to mieć miejsce na skutek włamania lub też wejścia do domu bez śladów siły i przemocy. Może się bowiem zdarzyć, że mieszkańcy opuszczą dom zapominając go zamknąć, zgubią klucze, które znajdzie nieuczciwy znalazca, znający adres lub włamywacz, jakimś sposobem otworzy drzwi bez ich niszczenia. Co najważniejsze, ubezpieczony musi zgłosić, że doszło do kradzieży. Policja musi sporządzić odpowiedni protokół i na jego podstawie można zgłosić zdarzenie do ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem

To znacznie częściej oferowana opcja ubezpieczeniowa niż poprzednie opisywane. W tym wypadku znacznie mniej zdarzeń objętych jest ochroną. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczenie działa tylko wtedy, gdy dochodzi do kradzieży z włamaniem. To znaczy, policja musi stwierdzić naruszenie zabezpieczeń domowych. Wtargnięcie do domu musi nastąpić siłą. Musi dojść do uszkodzenia drzwi lub szyby. Jeżeli więc włamywacz znajdzie klucze lub domownicy nie zamkną mieszkania a do włamania dojdzie, to ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. To bardzo ważne wyróżnienie. W ten sposób towarzystwo ubezpieczeniowe zabezpiecza się na wypadek próby wymuszenia lub celowego narażenia domu na włamanie, poprzez niezamknięcie drzwi. Decydując się na ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży warto bardzo precyzyjnie zapoznać się z opisem tej oferty. Czy jest to rzeczywiście ubezpieczenie na wypadek kradzieży, czy tu właśnie ubezpieczyciel precyzuje ochronę i udziela jej wyłącznie w sytuacji, gdy kradzież jest efektem wcześniejszego włamania do domu. Naturalnie, obydwie oferty są ważne i warto się ubezpieczyć na tego rodzaju zdarzenia. Żeby jednak nie być rozczarowanym, warto wiedzieć dokładnie jakie warunki muszą być spełnione by uzyskać wypłatę odszkodowania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty