Wartość rzeczywista w ubezpieczeniu – co to oznacza

Ubezpieczenie majątkowe to niezwykle ważny aspekt zabezpieczania swojego majątku, którego pozyskanie często wiąże się z wieloletnim poświęceniem. Pozwala na zabezpieczenie nie tylko dorobku życia, ale również zapewnienie sobie dobrego samopoczucia, spokojnego snu i poczucia bezpieczeństwa. Ubezpieczenie majątkowe musi być jednak odpowiednio dopasowane pod względem wartości, bo tylko w ten sposób może spełniać swoje funkcje. Jak zatem określić odpowiednią wartość i przez to również sumę ubezpieczenia w wybranej przez siebie polisie?
Wartość ubezpieczonego majątku
Ubezpieczenie majątku musi być odpowiednio dopasowane do potrzeb i oczekiwań ubezpieczającego. Zasadniczo, polisa ma działać w razie zdarzenia ubezpieczeniowego, jako finansowe zabezpieczenie. Gdyby doszło do zalania, pożaru lub kradzieży ubezpieczony nie musi martwić się o utracony majątek. Wszystkie zniszczone lub stracone nieruchomości można sobie odkupić, a zniszczony budynek można wyremontować. Wszystko natomiast odbywa się bez konieczności ponoszenia kosztów z budżetu domowego. Całość prac finansuje bowiem polisa. Trzeba więc odpowiednio dopasować wartość ubezpieczenia, czyli sumę ubezpieczenia, która ma być wypłacona gdyby coś się stało. Jeżeli suma będzie ustalona, jako zbyt niska, wówczas majątek zostanie niedoszacowany. To oznacza, że gdyby coś się stało, wypłacona suma ubezpieczenia może okazać się niewystarczająca. Zabraknie pieniędzy na dokończenie remontu lub odkupienie wszystkich utraconych przedmiotów. Nie tak ma działać ubezpieczenie. Jak zatem określić właściwą wartość?
Wartość rzeczywista w ubezpieczeniu
Jednym z rozwiązań jest ubezpieczenie majątku na bazie jego wartości rzeczywistej. Takie działanie ma swoje dobre i złe strony. Wartość rzeczywista, to wartość majątku w momencie zdarzenia. W przypadku sprzętu elektronicznego, wartość rzeczywista maleje wraz z czasem użytkowania tego urządzenia. To oznacza, że komputer lub telewizor, kupiony pięć lat temu, dziś nie będzie już tyle samo kosztował. Faktem jest, że tego rodzaju sprzęty dostępne są też w coraz niższych cenach. Uzyskanie więc wartości rzeczywistej nie oznacza, że będzie trzeba kupić dużo gorszy sprzęt. Jednak nie wszystko tanieje. Może się zdarzyć, że wartość innych elementów wyposażenia w momencie zdarzenia będzie wyższa lub co najmniej taka sama, jak w momencie zakupu. To powoduje, że wybór tej formy wyliczenia wartości jest korzystny. Na jakiej podstawie wyliczana jest wartość rzeczywista ubezpieczonych ruchomości? Przede wszystkim podstawą obliczenia tej wartości jest faktura zakupu. To wartość początkowa i na jej podstawie można obliczyć wartość rzeczywistą. Czas użytkowania urządzenia oraz współczynniki spadku ceny wraz z czasem użytkowania decydują o ostatecznej wartości rzeczywistej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i wykupieniem ubezpieczenia, które odpowiada wartości rzeczywistej utraconego majątku warto się zastanowić, czy jest to wartość odpowiadająca i zaspokajająca wszystkie potrzeby i oczekiwania ubezpieczającego.