Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia domu i mieszkania

Wynajmujesz mieszkanie? Ubezpiecz je na wypadek różnych zniszczeń

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Wynajmujesz mieszkanie Ubezpiecz je na wypadek różnych zniszczeń

Mieszkanie nigdy nie powinno być nieubezpieczone. Szczególnie to wynajmowane. Warto ubezpieczyć je w taki sposób, aby otrzymać odszkodowanie, gdy wynajmujące osoby je całkowicie zdewastują lub gdy dojdzie do pożaru lub jego zalania. Niestety, ale do takich sytuacji może dojść.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czasem wynajmuje się mieszkanie osobom, które z początku wydawały się sensowne, a później nie dbały o nasze mienie. Dlatego przed takimi sytuacjami warto się zabezpieczyć. Warto również podkreślić, że na ubezpieczenie mieszkania mogą zdecydować się zarówno wynajmujący, jak i najemcy.

Najczęstsze szkody w wynajmowanym mieszkaniu

Najczęściej w wynajmowanym mieszkaniu może dojść do następujących zdarzeń:

  • Zalanie – najczęściej do tego zdarzenia dochodzi, jeżeli instalacja woda jest nieszczelna lub gdy jeden z mieszkańców po prostu nie zakręci kurka w kranie. Jeżeli wyjdzie na cały dzień, na pewno zaleje całe mieszkanie, ponieważ woda będzie wydostawała się z wanny czy też zlewu. Koszt usunięcia szkód spowodowanych przez wodę zaczyna się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są to tak wysokie koszty, ponieważ zazwyczaj zalewa się nie tylko swoje mieszkanie, ale i sąsiada.
  • Szkody pożarowe – jeszcze wyższe są koszty usunięcia szkód pożarowych. Przyczyną ich powstania mogą być zwarcia instalacji elektrycznej lub rozszczelnienia w przewodach kominowych. Zazwyczaj powodem tego jest brak konserwacji różnych instalacji w budynku. Niestety, ale do takich sytuacji może dojść w każdej sytuacji, szczególnie jeżeli mieszkanie znajduje się w starym budynku.
  • Kradzież włamaniem – najczęściej złodzieje kradną sprzęt RTV, czyli telewizory, komputery, radia. Nie pogardzą również gotówką, biżuterią i sprzętem sportowym. Mogą zabrać wszystko, co znajduje się w mieszkaniu i co uważają za cenne.

Ubezpieczenie dla najemców

Zazwyczaj osoba wynajmująca mieszkanie nie decyduje się na pełen pakiet ubezpieczenia takiego mieszkania. Ubezpiecza je jedynie od zalania i pożaru. Natomiast osoby najmujące mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które uchroni je przed kosztami związanymi z innymi szkodami, jakie mogą powstać w skutek korzystania z takiego lokalu. Najemca powinien przede wszystkim zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia, które chroni go przed ponoszeniem kosztów za kradzież znajdujących się na wyposażeniu rzeczy. Dzięki temu, że taką polisę wykupi, nie będzie musiał z własnej kieszeni płacić za skutki kradzieży z włamaniem, jeżeli zostaną skradzione rzeczy należące do właściciela mieszkania.

Ubezpieczenia dla wynajmującego

Podstawowym zadaniem osoby wynajmującej mieszkanie jest wykupienie ubezpieczenia na mieszkanie od pożarów i zalania. Dzięki temu, mieszkanie będzie chronione w podstawowym zakresie. Może również zdecydować się na ubezpieczenie od dewastacji, szczególnie, jeżeli w mieszkaniu ma drogi sprzęt. Dzięki temu, jeżeli najemcy go zniszczą, otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela. Pozwoli to zminimalizować starty, jakie mogą powstać w skutek wynajmowania mieszkania. Dobrze się wtedy na tym wyjdzie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty

Ubezpieczenia nieruchomości

Porównaj oferty