Charakterystyka ubezpieczenia sportów ekstremalnych

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych pozwala na uzyskanie odszkodowania oraz innych świadczeń w przypadku odniesienia charakterystycznych dla danej dyscypliny kontuzji oraz pozostałych uszczerbków na zdrowiu. Ubezpieczenie sportów ekstremalnych jest przeznaczone dla amatorów oraz profesjonalistów.
Sporty ekstremalne to nie tylko duża frajda i skoki adrenaliny, ale także bardzo wysokie ryzyko kontuzji. Urazy spowodowane sportami ekstremalnymi mogą negatywnie odbić się na życiu codziennym: niedyspozycji w pracy, uszczerbkach na zdrowiu. Uprawiając sporty ekstremalne, warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę, która może pomóc w rozwiązywaniu potencjalnych kłopotów.
Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – na czym polega polisa?
Ubezpieczenie sportów ekstremalnych znajduje się w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Jak informują analitycy sektora ubezpieczeniowego, bardzo częstą praktyką wśród ubezpieczalni jest oferowanie potencjalnym klientom pakietów ubezpieczeń turystycznych lub polis sportowych, których zakres ochrony dotyczy również sportów ekstremalnych. W związku z brakiem prawnych dyrektyw firmy ubezpieczeniowe mogą dowolnie kształtować wymiar ubezpieczenia sportów ekstremalnych, dlatego podobnie jak w przypadku pozostałych polis, należy za każdym razem zgłębić OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. W gronie sportów ekstremalnych, które najczęściej wchodzą w zakres ochrony polis oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, można wymienić: wspinaczkę górską, bungee, wspinaczkę skałkową, speleologię, sporty motorowe oraz sporty motorowodne. Nieco mniejsza liczba instytucji ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia dla miłośników takich sportów ekstremalnych, jak: motocross, kolarstwo górskie, sztuki walki oraz sporty obronne, myślistwo, narciarstwo (poza trasami), jazdy po muldach, skoki akrobatyczne na nartach, szybownictwo, spadochroniarstwo, paralotniarstwo oraz pozostałe sporty powietrzne. Zdecydowanie mniejsza liczba ubezpieczalni oferujących ubezpieczenia sportów ekstremalnych ma w swojej ofercie polisy dla osób uprawiających nurkowanie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, rafting, canyoning, baloniarstwo, zorbing, bieganie z pokonywaniem przeszkód, wyścigi konne, canoping, alpinizm, heilboarding, sporty wykorzystujące pojazdy poruszające się po lodzie lub śniegu (m.in. bobsleje). Warto zwrócić również uwagę na spore dysproporcje w polisach dla pasjonatów trekkingu górskiego. Ubezpieczalnie oferują tego typu ubezpieczenie do określonych wysokości powyżej poziomu morza, najczęściej od 3000 m n.p.m do 5500 m n.p.m.
Ile kosztuje ubezpieczenie sportów ekstremalnych? Ceny, koszt polisy
Ze względu na spore ryzyko odniesienia poważnych kontuzji w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych, warto zwracać uwagę nie tylko na pokrycie kosztów leczenia, ale także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Za sprawą tego rodzaju ubezpieczenia, zapewnione zostanie świadczenie finansowe w zależności od sumy ubezpieczenia zawartej w wykupionej polisie sportów ekstremalnych oraz procentowego uszkodzenia ciała. Oferty ubezpieczenia sportów ekstremalnych należy za każdym razem rozpatrywać indywidualnie. Polisy warto porównywać nie tylko pod kątem kosztów leczenia, ale także pod względem sum NNW. Te w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego mogą znacznie się od siebie różnić. Jak podpowiadają eksperci, wybierając ubezpieczenie sportów ekstremalnych, należy dopasować polisę do własnych potrzeb, czyli wykupić na najbardziej pożądany czas (ubezpieczenia sportów ekstremalnych są najczęściej oferowane na krótki okres), a także w pożądanym zakresie, co może mieć duże znaczenie dla osób uprawiających sporty ekstremalne poza granicami kraju, np. na wakacjach.