Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia na życie

Czym jest ubezpieczenie majątkowe?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Przedmioty w mieszkaniu podlegające ubezpieczeniu majątkowemu

Ubezpieczenia majątkowe to grupa ubezpieczeń, których celem jest ochrona finansów ubezpieczonego klienta. W tej grupie znajduje się wiele różnorodnych rozwiązań ubezpieczeniowych, a każde z nich ma na celu takie działanie, by w razie zdarzenia ubezpieczeniowego, jedynym kosztem dla klienta była składka ubezpieczeniowa. Reszta powinna zostać pokryta z pieniędzy z ubezpieczenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenia majątkowe

Jak wspomniano, ubezpieczenia majątkowe to rodzaj ubezpieczeń, wśród których znajdują się polisy dotyczące różnych sfer życia osób ubezpieczonych, a więc ubezpieczenia osobowe. I tak, do grona ubezpieczeń majątkowych należą również ubezpieczenia komunikacyjne, ponieważ de facto zabezpieczają dorobek ubezpieczonego. Dzięki polisie OC nie musi on pokrywać kosztów odszkodowania w razie, gdyby z jego winy ktoś poniósł szkodę czy to majątkową czy to osobową. Jeżeli zaś to jego auto ucierpi w czasie zdarzenia, to polisa AC pokryje koszty związane z naprawą takiego samochodu. W tej grupie znajdują się również ubezpieczenia turystyczne. I choć dotyczą one zdarzeń związanych z zagrożeniem życia i zdrowia, w znacznie mniejszym stopniu majątku (utrata bagażu), to mimo to należą do grupy ubezpieczeń majątkowych, ponieważ mimo wszystko zabezpieczają majątek klienta. Koszty leczenia czy wszczęcia akcji ratowniczej leżą po stronie osoby poszkodowanej w zdarzeniu. Często, koszty te sięgają kilku dziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy. Mało kto może sobie pozwolić na takie opłaty. Mając polisę turystyczną, te koszty można pokryć z pieniędzy z ubezpieczenia. Właśnie dlatego jest to ubezpieczenie majątkowe. Chroni przed utratą majątku, który należałoby poświęcić na leczenie. I ostatnia grupa ubezpieczeń, to polisy mieszkaniowe. To już klasyczna forma ubezpieczenia majątkowego, ponieważ właśnie majątek jest tutaj objęty ochroną. Polisa majątkowa, która obejmuje ochroną nieruchomość i znajdujące się w niej ruchomości domowe jest zwykle zawarta na wysokość wartości zabezpieczanego majątku. To oznacza, że w razie, gdyby doszło do jego utraty, gdyby się okazało, że na skutek pożaru lub włamania ubezpieczony stracił ubezpieczone mienie, to firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wypłacić mu takie pieniądze, które pozwolą na zrekompensowanie czy naprawienie sobie powstałej szkody.

Znaczenie ubezpieczenia majątkowego

Każdy, kto dochodzi do jakiegoś dorobku, osiąga jakiś poziom swojego majątku, zwykle dochodzi do tego swoją ciężką pracą i wyrzeczeniami. Zdobyty status materialny jest wynikiem ogromnego poświęcenia. Trudno więc wyobrazić sobie, by w jednej chwili to wszystko stracić. Jeszcze trudniej sobie wyobrazić, by w równie krótkim czasie to odzyskać. Właśnie dlatego ubezpieczenia majątkowe mają tak duże znaczenie. Zakupiony samochód za kilkadziesiąt tysięcy może przecież zostać skradziony lub zniszczony przez innego kierowcę. Polisa ubezpieczeniowa sprawi, że w krótkim czasie będzie go można odzyskać, odkupić sobie. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy był on kupiony na kredyt. Raty trzeba spłacać, a bank nie jest zainteresowany tym, że klient stracił przedmiot, za który nawet nie zdążył jeszcze zapłacić. Podobnie rzecz się ma z mieszkaniem, tylko kredyt jest znacznie większy. Chodzi o to, że utrata mieszkania, z powodu pożaru lub innego zdarzenia losowego, powoduje, że dana osoba nie ma gdzie mieszkać, a nie stać jej na zakup drugiego mieszkania, bo kredyt za pierwsze, zniszczone, jeszcze nie został spłacony. Dzięki polisie można otrzymać równowartość utraconego mieszkania i kupić sobie w to miejsce nowe lub wyremontować zniszczone, jeżeli nadaje się ono do remontu. Ubezpieczenia majątkowe są więc bardzo ważne i bardzo przydatne. Pozwalają chronić z trudem pozyskany majątek. Dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na spokojne funkcjonowanie. Odpowiednią ofertę znajdziemy najwygodniej w porównywarkach internetowych wpisując np. "ubezpieczenia majątkowe Warszawa".

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty