Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne to ogromne wsparcie dla każdego ubezpieczonego, który w toku swojego życia jest zmuszony do podjęcia poważnego leczenia spowodowanego jakąś poważną chorobą. Dobrowolne ubezpieczenie, jak sama nazwa wskazuje, nie jest polisą obowiązkową, ale jego posiadanie to ogromna korzyść, zysk i znacznie większy komfort samego leczenia, ponieważ z powodzeniem można skorzystać z prywatnej służby zdrowia, bez konieczności liczenia się z każdym groszem. Pieniądze z polisy pomogą pokryć konieczne do poniesienia koszty.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ
Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ nie jest sprawą prosta i tanią; doradzamy, w miarę możliwości korzystanie z obowiązkowego własnego lub członka rodziny ubezpieczenia. W celu przystąpienia ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach dobrowolności należy przede wszystkim wypełnić formularz dostępny na stronie NFZ, następnie znaleźć i dołączyć do wniosku ostatni tytuł ubezpieczenia zdrowotnego, a więc: ostatnią umowę o prace, umowę zlecenia, decyzję o zarejestrowaniu bezrobotnego, dokumenty działalności gospodarczej, ubezpieczenie innego członka rodziny, względnie ubezpieczenie z innego kraju UE lub EFTA. Następnie z tymi dokumentami należy osobiście udać się do jednej z wojewódzkich delegatur NFZ. Nie zostaniemy objęci dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, jeśli przy podpisaniu umowy nie wniesiemy opłaty dodatkowej, której wysokość zależy od przerwy między ostatnim udokumentowanym ubezpieczeniem zdrowotnym. W przerwie od 3 miesięcy do roku opłata wynosi 20%, od 1 roku do 2 lat 50%, od 2 lat do 5 lat 100%, od 5 do 10 lat 150%, powyżej 10 lat 200% dochodów przyjętych jako wymiar składki. Tu najważniejsza rzecz: występując o tę formę ubezpieczenia należy zadeklarować miesięczny dochód, od którego NFZ naliczy wysokość składki. Warto przy tym mieć na uwadze kwestie należnych podatków od dochodu. Można oczywiście wystąpić o zwolnienie z opłaty dodatkowej lub o rozłożenie jej na raty. Ustawowo z opłaty dodatkowej zwolnieni są: studenci, doktoranci, członkowie zakonów, klerycy, postulanci i inni nowicjusze stanu duchownego. Zwolnieniu podlegają też uczestnicy staży adaptacyjnych oraz osoby uczące się języka polskiego lub przygotowujące się do tego, a niebędące obywatelami UE i EFTA.
Ubezpieczenie zdrowotne w ubezpieczeniu leczenia
Można również zdecydować się na wykupienie innego rodzaju ubezpieczenia. Jest to swego rodzaju opłata abonamentowa za prywatną opiekę medyczną. Zależnie od rodzaju wybranego abonamentu ma się dostęp do lekarzy specjalistów oraz do badań, które w danym abonamencie są dostępne. To bardzo dobre rozwiązanie. Takie prywatne przychodnie, które udostępniają ubezpieczenie leczenia są znacznie lepiej wyposażone, mają bardziej nowoczesny sprzęt i bardziej nowoczesne laboratoria. Dzięki temu badania robione są szybciej i dokładniej. Jednocześnie kolejki do tych lekarzy są mniejsze, bo nie jest to opieka państwowa. Krótszy czas oczekiwania na wizytę powoduje, że każde schorzenie znacznie łatwiej można wyleczyć i znacznie szybciej wdrażane jest to leczenie. Ma to niebagatelne znaczenie, szczególnie że w wielu przypadkach czas odgrywa kluczową rolę. W ramach ubezpieczenia prywatnej opieki medycznej można również znacznie szybciej zdiagnozować ewentualną chorobę i uzyskać specjalistyczne konsultacje lekarskie. To też może się okazać ważne. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście połączenie tych dwóch rodzajów ubezpieczeń. Dzięki wypłacie świadczenia z ubezpieczenia na życie można swobodnie podjąć leczenie bez obaw o koszty np. za lekarstwa czy rehabilitację. A dzięki abonamentowi w prywatnej przychodni nie trzeba czekać miesiącami na wizytę.
Ubezpieczenie zdrowotne w polisie na życie
Kolejną formą ubezpieczenia zdrowotnego jest jego ujęcie w polisie na życie. W pakiecie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych znajduje się zwykle ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób oraz hospitalizacji i operacji spowodowanych poważnym zachorowaniem. Lista poważnych chorób i lista operacji, które są objęte ochroną zależne są w dużej mierze od tego, jak zostaną skonstruowane przez dane towarzystwo. W niektórych firmach ubezpieczeniowych lista poważnych chorób obejmuje dziesięć czy jedenaście pozycji, w innych natomiast jest to trzydzieści lub więcej jednostek chorobowych. Podobnie jest z operacjami. Niektóre polisy zabezpieczają na wypadek kilkunastu operacji i zabiegów, inne na wypadek kilkuset. Oczywiście, im szersza ochrona, tym lepiej dla samego ubezpieczonego, ponieważ jest znacznie lepiej zabezpieczony, a ubezpieczenie ma bardziej praktyczny charakter. Jednocześnie, trzeba się jednak liczyć z tym, że wraz z rozszerzeniem ochrony, może wzrosnąć składka. Takie ubezpieczenie to doskonałe rozwiązanie jeżeli chodzi o sfinansowanie leczenia poważnej choroby. Po uzyskaniu od lekarza diagnozy, czy po przejściu operacji, wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty do firmy ubezpieczeniowej, a ta na podstawie polisy ubezpieczeniowej wypłaca odpowiednie świadczenie. Dzięki temu można opłacić kolejne procedury medyczne, jeżeli takie są potrzebne.