Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia na życie

Na co zwrócić uwagę zawierając umowę ubezpieczenia

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Na co zwrócić uwagę zawierając umowę ubezpieczenia

Zawarcie umowy ubezpieczenia to bardzo dobra i słuszna decyzja. Trzeba jednak pamiętać, by umowa była zawarta rozsądnie i rozważnie. Decyzja nie może zapaść pochopnie i bez zastanowienia. Sprawdzić należy wiele różnych elementów, które decydują o tym, czy ubezpieczenie jest rzeczywiście użyteczne, czy nie spełnia stawianych mu wymogów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Najważniejsze jest to, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje daną polisę. Im bardziej jest ono znane, tym bardziej pewna jest ta umowa. Trzeba też sprawdzić opinie, które krążą o danej firmie. Przy czym, należy mieć świadomość, że każda firma ma swoich zwolenników i przeciwników. Znaczenie ma jednak to, która z tych grup przeważa. Naturalnie, firma z tradycjami, która już od wielu lat oferuje ochronę klientom, firma międzynarodowa będzie wzbudzała znacznie większe zaufanie niż mała, początkująca firma, która nie ma jeszcze ugruntowanej pozycji.

Zakres ochrony

Decydując się na podpisanie umowy ubezpieczenia należy sprawdzić, czy obejmuje ona ochroną to, czego ubezpieczony rzeczywiście oczekuje. Trzeba sprawdzić, czy spełnia ona wszystkie warunki, a zawarte ustnie ustalenia, czy zostały uwzględnione również na piśmie. Należy też zweryfikować czy zaoferowane umowy dodatkowe są rzeczywiście potrzebne. Nie zawsze bowiem kompleksowa ochrona jest konieczna. W kwestii zakresu ochrony znaczenie ma również to, jakie sumy ubezpieczenia zostały ustalone. Ich wysokość jest niezwykle ważna. To właśnie wypłacone pieniądze mają pomóc w dojściu do zdrowia i skorzystaniu z odpowiedniego, dopasowanego leczenia. Trzeba więc się dobrze zastanowić, jakie kwoty są potrzebne, jakie wartości mogą być potrzebne i w jakim wymiarze powinna być zapewniona ochrona.

Wyłączenia

Każde ubezpieczenie ma pewien zakres wyłączeń. To oznacza, że w tych określonych sytuacjach, ubezpieczony nie otrzyma wypłaty świadczenia. Należy sprawdzić, jakie wyłączenia obowiązują w danej polisie. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań, ale również pozwoli sprawdzić, jak bardzo restrykcyjne jest towarzystwo ubezpieczeniowe. Czasem bowiem wyłączenia są tak liczne i tak nieoczywiste, że budzą poważne obawy, co do tego, czy wypłata świadczenia w ogóle jest możliwa. Jeżeli jednak wykluczenia są dość oczywiste i nie budzą wątpliwości (zdarzenie pod wpływem alkoholu, samookaleczenie), można zaufać polisie.

Ważne terminy

Każda polisa to umowa. Umowy mają jasno określone terminy dopełniania różnych formalności. Jest odpowiedni termin na opłacenie składki, o którym należy pamiętać. Jest określony moment, w którym polisa przestaje działać, jeżeli nie zostanie opłacona. Znaczenie ma również okres jaki minął między zdarzeniem a jego zgłoszeniem. Nie można zbyt długo czekać na zgłoszenie zdarzenia, ponieważ może się okazać, że już minął obowiązujący ubezpieczonego termin. To wszystko należy sprawdzić i zweryfikować przed ostatecznym wykupieniem ubezpieczenia. Jako że polisa ubezpieczeniowa to umowa, należy zwrócić uwagę na prawa i obowiązki dotyczące obydwu stron, na wszystkie ustalone parametry i jej treść. Ma to być umowa wiążąca na dłuższy okres, musi więc być odpowiednio zaprojektowana.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty