Odszkodowanie za śmierć rodzica
Ubezpieczenie na wypadek śmierci rodziców i teściów to element ubezpieczenia grupowego oferowanego przedsiębiorstwom. Dzięki takiej polisie grupowej, zatrudnieni pracownicy mają bardzo interesujące ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe i ubezpieczenie na życie, które często jest dodatkowo rozszerzone o polisę chroniącą również na wypadek zdarzeń losowych dotykających ich bliskich.
Odszkodowanie za śmierć rodzica w ubezpieczeniu grupowym
Ubezpieczenie grupowe to polisa, którą można nabyć wyłącznie w ramach zakładu pracy. Dla wszystkich pracowników zakładu ustalana jest określona oferta i jeżeli odpowiedni procent zatrudnionych zdecyduje się na przystąpienie do ubezpieczenia, to wszyscy chętni zostaną ubezpieczeni. Oczywiście, nie można sobie tutaj indywidualnie kształtować polisy. Trzeba się zdecydować na to, co oferuje firma. Wyjątek stanowią naprawdę duże przedsiębiorstwa. Tam firmy ubezpieczeniowe z reguły proponują dwa lub trzy warianty ubezpieczenia, więc pracownicy mogą sobie wybrać. Warunkiem jest jednak to, że firma musi być naprawdę duża. Po przystąpieniu do ubezpieczenia i wypełnieniu wszystkich dokumentów, polisa grupowa zaczyna działać i w razie zdarzenia można z niej skorzystać. Bardzo często elementem ubezpieczenia grupowego są karencje. To okresy, w których polisa ubezpieczeniowa musi być opłacana, ale nie można otrzymać z niej świadczenia. To jak jakby „okres ochronny”, którego celem jest zabezpieczenie przed wyłudzeniami odszkodowania i przystępowaniem do polisy dlatego, że za chwilę właśnie wypłata odszkodowania będzie potrzebna. Okres karencji jest bardzo zróżnicowany. Jest zależny od tego, jak ustali go dane towarzystwo i której umowy dotyczy. Na przykład karencja przy umowie dotyczącej urodzenia dziecka to zwykle 9 miesięcy. Chodzi o to, by do ubezpieczenia nie przystępowały kobiety, które już wiedzą, że są w ciąży. Dzięki temu zostaje zachowany profilaktyczny charakter ubezpieczenia. Ubezpieczenie grupowe pozwala również na włączenie do ochrony rodziny. Są to tak zwane umowy rodzinne, które dotyczą wyłącznie osób bliskich osoby ubezpieczonej, w tym na wypadek śmierci rodzica lub teścia.
Świadczenia rodzinne w ubezpieczeniu grupowym
Wśród umów rodzinnych znajdują się również umowy dotyczące właśnie śmierci rodziców lub teściów ubezpieczonego. Oznacza to, że gdy ubezpieczonemu pracownikowi danej firmy umrze ktoś z rodziców lub teściów, to ubezpieczony pracownik otrzyma z tego tytułu odszkodowanie. Kwota tego odszkodowania zwykle nie jest bardzo wysoka. Jednak nie chodzi tu o to, by się na śmierci swoich rodziców wzbogacić, ale o to, by uzyskane w ten sposób pieniądze pomogły ich godnie pożegnać. To bardzo ważna sprawa. Dzięki uzyskanej kwocie można bardziej skupić się na przeżywaniu rozstania, ponieważ sprawy przyziemne, takie jak właśnie pieniądze, nie są w stanie zakłócić tej chwili zadumy i pożegnania. Odszkodowanie za śmierć rodzica jest bardzo przydatnym wsparciem, choć każdy oczywiście liczy na to, że nigdy z tej umowy nie będzie trzeba skorzystać. Decydując się na przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, warto zweryfikować tę umowę, czy została dołączona, czy w tej ofercie akurat jej nie ma.