Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie i oszczędności w pakiecie inwestycyjnym - warto?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Ubezpieczenie i oszczędności w pakiecie inwestycyjnym - warto

Wybór ubezpieczenia wiąże się z podjęciem ważnej decyzji i dokonaniem wyboru w zakresie różnorodnych umów dodatkowych. Jednym z ciekawych rozwiązań, które z pewnością warte jest rozważenia, jest połączenie umowy ubezpieczenia z pakietem inwestycyjnym. To dwa zupełnie odmienne produkty finansowe, ale co ważne mogą się ciekawie uzupełniać. Trzeba się jednak zastanowić, czy rzeczywiście takie rozwiązanie się opłaca i czy będzie to słuszna decyzja, a inwestowane pieniądze przyniosą zyski.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Część ochronna

Taka polisa, która łączy w sobie ubezpieczenie i oszczędności składa się z dwóch odrębnych części. Oddzielenie inwestycji i ochrony jest konieczne, by każdy klient wiedział, jaki jest zakres tych usług i jakie kwoty ze składki są przeznaczone na ochronę, a jakie na inwestycje. Część ochronna jest to podstawowa polisa ubezpieczeniowa, czyli umowa chroniąca życie ubezpieczonego wraz z dowolnie dołączonymi do polisy umowami dodatkowymi, które stanowią rozszerzenie ochrony.

Część inwestycyjna

Ta część polisy ochronno – inwestycyjnej to wyłącznie oszczędności. Składka jest inwestowana i na tej podstawie ma być pomnażana. To klient decyduje, w co mają być inwestowane pieniądze i decyduje o wysokości składki. Jednak nie może decydować o wielu innych kwestiach, jak opłaty, nagłe wypłacenie pieniędzy czy szybka zmiana funduszu. Zmiany bowiem zachodzą zgodnie z procesem i czasem trwa to kilka dni lub tygodni.

Korzyści i wady takiego rozwiązania

Tego rodzaju rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z jednej strony to sposób na inwestowanie swoich oszczędności. Zobowiązanie do opłacania takiego produktu powoduje, że oszczędności rzeczywiście są gromadzone. Dla siebie czasem trudno coś odłożyć, jeżeli nie ma tego rodzaju zdyscyplinowania. Osoby, które nie mają samozaparcia do oszczędzania mogą dzięki tej opcji coś odłożyć, a z pieniędzy będzie można w przyszłości skorzystać. To również dodatkowa mobilizacja do opłacania ubezpieczenia. Skoro te opcje są połączone, to rezygnacja z ubezpieczenia jest również rezygnacją z oszczędności, które można by pomnażać. To pieniądze, które się wpłaca i można o nich zapomnieć. W razie potrzeby z pewnością się przypomną i przydadzą. Sposób na przygotowanie kapitału na przyszłość. Wadą natomiast tego rozwiązania jest uzależnienie w oszczędzaniu od instytucji. Nie można podjąć żadnej decyzji spontanicznie. O wszystko trzeba złożyć wniosek, a czas oczekiwania bywa długi. Poza tym, fakt, że ktoś tym zarządza powoduje, że wszyscy pośrednicy muszą na swojej pracy zarobić. Niestety, wynagrodzenie pochodzi z inwestowanych środków lub z uzyskanych oszczędności. To powoduje ich zmniejszenie i obniżenie efektywności oszczędności. Samodzielnie inwestując nie trzeba opłacać pośredników, można więc wygenerować wyższe zyski z inwestycji. Podsumowując, to czy tego rodzaju rozwiązanie jest opłacalne, czy warto z niego skorzystać, czy nie warto jest indywidualną decyzją każdego człowieka. Trzeba zastanowić się nad swoimi priorytetami i sprawdzić czy takie rozwiązanie im odpowiada. Jeżeli zestawienie spełnia oczekiwania, warto się na nie zdecydować. Jeżeli nie spełnia, lepiej zrezygnować.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty