Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Wyjazd za granicę to doskonały sposób na zrelaksowanie się po wielu miesiącach ciężkiej pracy. To sposób na nabranie dystansu, naładowanie swoich baterii i swego rodzaju wynagrodzenie siebie za cały trud włożony w pozyskanie środków, by stworzyć sobie możliwość takiego wyjazdu. Oczywiście, warto pamiętać o tym, by do takiego wyjazdu dobrze się przygotować i odpowiednio się zabezpieczyć. W ten sposób można zapewnić sobie prawdziwie przyjemny wypoczynek.
Ubezpieczenie zdrowotne dla pracujących zagranicą
Jednym z ważniejszych elementów ubezpieczenia jest tak zwane ubezpieczenie zdrowotne. To polisa, która chroni zdrowie ubezpieczonego właśnie na wypadek różnorodnych zdarzeń. Jeżeli ubezpieczony zapadanie na jakąś chorobę w czasie pobytu za granicą – nie może to być choroba przewlekła, na którą cierpiał już wcześniej, jeżeli się przeziębi, złapie lokalną chorobę, ulegnie wypadkowi i temu podobne i będzie wymagał leczenia w szpitalu czy innych procedur medycznych, to właśnie posiadane ubezpieczenie medyczne sprawi, że nie skończy się to dla niego również bankructwem. Oczywiście, istotne znaczenie ma to, czy taka polisa zostanie prawidłowo dobrana, dopasowana. Trzeba bowiem właściwie wybrać sumę ubezpieczenia, a ta zależna jest w dużej mierze od tego, do jakiego kraju ma być ta podróż. Trzeba sprawdzić, w jakiej cenie realizowane są różne procedury medyczne w kraju docelowym i na tej podstawie wybrać właściwą kwotę. Trzeba oszacować, mniej więcej, jakie się koszty poniesie i na bazie tych kosztów można dopiero ustalać kwotę ubezpieczenia. Istotne jest również to, czy wybrana polisa wyróżnia ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu, na wypadek konsultacji medycznej czy na wypadek operacji. Jeżeli tak, to warto wyliczyć każdą z nich indywidualnie. Jeżeli nie, to należy te koszty zsumować i wybrać ubezpieczenie zbiorcze. Szczęśliwie, gdy wyjeżdżamy do kraju, w którym uznawane jest polskie ubezpieczenie NFZ. Jeśli i w Polsce nie mamy takiego ubezpieczenia, warto przed wyjazdem do pracy zagranicę załatwić formalności z dopisaniem do ubezpieczenia rodziców lub współmałżonka; np. w przypadku LuxMed może to być również ubezpieczenie partnera życiowego.
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą dla turystów
Wyjazd za granicę powinien wiązać się z wykupieniem polisy turystycznej. Chodzi przede wszystkim o to, by zapewnić sobie pieniądze na ewentualne leczenie w razie, gdyby doszło do zachorowania lub wypadku i konieczne było podjęcie leczenia w szpitalu lub przychodni. Co do zasady, bezpłatna opieka medyczna, czyli państwowa opieka medyczna przysługuje wyłącznie tym obywatelom, którzy mają wykupione państwowe ubezpieczenie medyczne. Turyści nie należą do tej grupy, dlatego też każde świadczenie medyczne musi być przez nich opłacone indywidualnie. Analogicznie jest osobami, które wyjeżdżają do pracy za granicą "na czarno", względnie nie mają ubezpieczenia i nie są rezydentami danego kraju. O ile wizyta lekarska nie jest bardzo kosztowna, o tyle leczenie bardziej skomplikowane, leczenie wymagające hospitalizacji, konsultacji, czy operacji to często koszty od kilkudziesięciu tysięcy nawet do kilkuset tysięcy złotych. Mało kto może sobie na taki wydatek pozwolić, dlatego też wykupienie ubezpieczenia jest tutaj bardzo dobrym posunięciem i bardzo korzystnym działaniem. Z pieniędzy pozyskanych z ubezpieczenia można opłacić koszty poniesione na leczenie, a domowy budżet w żaden sposób na tym nie ucierpi. Ważne jednak, by ubezpieczenie było odpowiednio dobrane. Podsumowując, ubezpieczenie zdrowotne za granicą jest niezwykle ważne. Pozwala zachować poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje, że ubezpieczony, nawet w razie zachorowania będzie w stanie sobie poradzić w tej sytuacji, bez obaw, że skutkiem jego leczenia będą ogromne długi.