Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie życia a ubezpieczenie zdrowia

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Ubezpieczenie życia a ubezpieczenie zdrowia

Decydując się na ubezpieczenie swojego życia i zdrowia należy odpowiednio dopasować elementy strukturalne polisy. Czym innym jest bowiem ubezpieczenie życia, a czym innym ubezpieczenie zdrowia. A do tego, zupełnie inny jest zakres tych dwóch umów i świadczeń. Co również ważne, wypłata należnego świadczenia następuje w zupełnie innym momencie i ktoś inny jest beneficjentem takiej polisy. Jakie są różnic i jak to się kształtuje? Oto najważniejsze informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie życia

Podstawą polisy jest ubezpieczenie życia. To opcja, która jest obowiązkowa w każdej polisie życiowo – zdrowotnej. Obowiązek ten narzucił ustawodawca i tylko o takim produkcie, który ma ubezpieczenie na życie można mówić, że jest to polisa życiowo – zdrowotna. I tak, polisa na życie chroni życie osoby ubezpieczonej. W praktyce oznacza to tyle, że w razie śmierci ubezpieczonego, świadczenie należne z polisy musi być wypłacone wskazanym przez niego osobom uposażonym. Uposażeni to właśnie beneficjenci polisy w tym wypadku. Przy ubezpieczeniu życia, zachorowanie czy wypadek nie uprawniają do otrzymania pieniędzy. Dopiero śmierć ubezpieczonego jest takim momentem, od którego można ubiegać się o wypłatę. Suma ubezpieczenia w tym wypadku również powinna być odpowiednio dopasowana. Odpowiednio oczywiście do potrzeb. Czy pozostają kredyty do spłacenia, gdyby ubezpieczonego zabrakło? Jeżeli tak, to dobrze jest ubezpieczyć się w wysokości ich wartości. Pozwoli to na spłatę zobowiązań i nieobarczanie bliskich. Czy dzieci trzeba wychować i wykształcić? Jeżeli tak, to dobrze jest ubezpieczyć się na taką kwotę, która pozwoli drugiemu rodzicowi sprostać temu zadaniu, przynajmniej pod względem finansowym.

Ubezpieczenie zdrowia

To nieco inne zagadnienie. Przede wszystkim, ubezpieczenie zdrowia jest dodatkiem do głównego ubezpieczenia i zakres, w jakim ma być ono chronione pozostaje do decyzji ubezpieczającego. To pierwsza różnica. Można się bowiem ubezpieczyć na wypadek pobytu w szpitalu. Dzięki temu, w razie pobytu w szpitalu, za każdy dzień tam spędzony można uzyskać odpowiedniej wysokości świadczenie. Można ubezpieczyć się na wypadek operacji, wówczas, za taki zabieg można zyskać świadczenie. Można też ubezpieczyć się na wypadek poważnych chorób. Wówczas, po diagnozie lekarskiej można zyskać świadczenie, które pozwoli podjąć leczenie nawet prywatnie. Sumy ubezpieczenia nie muszą być tak wysokie, jak w przypadku ubezpieczenia życia. Głównie dlatego, że należy pokryć leczenie, a nie sfinansować lata wychowania dzieci. Stąd też, dobrze jest wykalkulować, jaka kwota będzie rzeczywiście potrzebna i na taką kwotę się ubezpieczyć. Beneficjentem ubezpieczenia jest sam ubezpieczony. To on otrzymuje świadczenie na podjęcie leczenia lub rekompensatę za pobyt w szpitalu. Pieniędzy nie otrzymują wskazani przez niego uposażeni. To nie jest ubezpieczenie, które chroni bliskich. Jest ono przeznaczone konkretnie dla samego ubezpieczonego. Widać zatem wyraźnie, że ubezpieczenie życia i zdrowia różni się od siebie zasadniczo. Nie powinno się jednak wybierać pomiędzy jednym a drugim. Zdecydowanie, kompleksowe ubezpieczenie to takie, które łączy jedno i drugie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty