Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu na życie dla seniora

Ubezpieczenie na życie dla osób starszych nieco różni się od standardowej polisy na życie. Zazwyczaj nie trzeba wykonać żadnego badania lekarskiego (ankiety medycznej) lub wystarczy przedstawić je w ograniczonej w wersji. Ubezpieczenia na życie dla seniorów są skierowane zazwyczaj do osób w wieku 50-85 lat.
Ubezpieczenie na życie dla seniorów gwarantuje bezpieczeństwo finansowe bliskim osoby ubezpieczonej na wypadek śmierci lub ciężkiej choroby. Ubezpieczenie na życie dla osób starszych umożliwia pokrycie kosztów leczenia, pogrzebu, a nawet opieki medycznej.
Ubezpieczenie na życie dla seniorów (emerytów) – czym jest?
Jak wyjaśniają specjaliści z branży ubezpieczeniowej, polisa na życie dla seniorów niewiele różni się od zwykłego ubezpieczenia na życie. Jednak w większości przypadków, koszt składek ubezpieczeniowych w standardowej polisie na życie nie byłby opłacalny lub towarzystwa ubezpieczeniowe odmówiłyby udzielenia polisy (np. z racji wieku lub z powodu złego stanu zdrowia). Dodatkowym atutem tego rodzaju polisy jest jej koszt – w przeciwieństwie do ubezpieczeń na życie kierowanych w stronę młodszych klientów, polisa dla seniora nie powinna zbytnio obciążyć budżetu.Ubezpieczenie na życie dla seniora oferuje spora liczba towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Najczęściej są oferowane bezterminowo oraz udzielane wszystkim osobom poniżej 85. roku życia. Tego rodzaju ubezpieczenia można wykupić dla siebie, a także rozszerzyć polisę o małżonka lub partnera. Część zakładów ubezpieczeniowych wraz z ubezpieczeniem na życie dla seniora oferuje również polisy dla rodziców lub teściów w atrakcyjnej cenie.
Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenia na życie dla seniora?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów, wybierając najlepsze ubezpieczenie na życie dla seniora, warto dokładnie przeanalizować OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Tam zakłady ubezpieczeniowe mają obowiązek zawrzeć listę wyłączeń od odpowiedzialności, a także zakres ochrony ubezpieczenia. To właśnie na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia (a nie samej ceny polisy) warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie dla seniora. Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania, jeśli śmierć nastąpiła w wyniku samookaleczenia, samobójstwa, choroby przewlekłej.Trzeba liczyć się również z tym, że ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia w ramach ubezpieczenia na życie dla seniora, jeśli osoba ubezpieczona poniosła śmierć w wyniku zażycia leków, które nie zostały przepisane przez lekarza, w wyniku zażycia środków odurzających, alkoholu, a także narkotyków. W liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczenia dla seniora mogą znaleźć się zapisy mówiące o braku wypłaty świadczenia, jeśli ubezpieczony poniósł śmierć w wyniku czynnego udziału w przestępstwie.
Kolejnym, ważnym aspektem w wyborze najlepszego ubezpieczenia na życie dla emerytów lub osób powyżej 60. roku życia jest suma gwarancyjna ubezpieczenia. Część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje stosunkowo niski poziom składek ubezpieczeniowych, przy jednocześnie niskich sumach gwarancyjnych. Można się spotkać z ubezpieczeniami na życie dla osób starszych, które w wyniku śmierci osób ubezpieczonych oferują wypłatę świadczeń na poziomie 1-10 tys. zł. Są to sumy gwarancyjne znacznie niższe od świadczeń wypłacanych w ramach standardowego ubezpieczenia na życie. Wybrane firmy ubezpieczeniowe zastrzegają sobie również wypłatę części gwarantowanego świadczenia (najczęściej ok. 75%) w przypadku ciężkiej choroby ubezpieczonego seniora lub szkód powstałych w wyniku wypadku.