Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia na życie

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy agenta ubezpieczeniowego

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Agent ubezpieczeniowy doradza klientce

Agent ubezpieczeniowy to osoba, której zadaniem jest wsparcie klienta w dokonaniu najlepszego wyboru z możliwych, jeżeli chodzi o ubezpieczenie czy to majątkowe czy życiowe. Agent, jako osoba doświadczona i profesjonalna, powinien podpowiedzieć klientowi, na co zwrócić uwagę, jakie aspekty rozważyć i czym się kierować wybierając polisę dla siebie. Tylko w ten sposób możliwe jest takie dopasowanie ubezpieczenia, by spełniało ono maksymalnie oczekiwania, potrzeby i było rzeczywiście użyteczne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Agent ubezpieczeniowy - zakres obowiązków

Agent ubezpieczeniowy, żeby zgodnie z prawem mógł wykonywać swoją pracę musi mieć do tego odpowiednie uprawnienia. Zależnie od tego, czy zamierza sprzedawać ubezpieczenia z grupy życiowej, majątkowej czy obydwa, musi zdać odpowiedni egzamin państwowy. Jedna jego część to pytania ogólne. Prawidłowe udzielenie odpowiedzi na te pytania powoduje, że agent może następnie przystąpić do części szczegółowej. W części szczegółowej natomiast musi odpowiedzieć na pytania z odpowiedniego działu. Jeżeli w pierwszej kolejności zaliczy test uprawniający do sprzedaży ubezpieczeń życiowych, a w drugiej kolejności chce sprzedawać ubezpieczenia majątkowe, to do zaliczenia ma test skrócony, zwolniony jest bowiem z części ogólnej. Organizatorem i nadzorcą egzaminu jest Komisja Nadzoru Finansowego. Zwykle zleca ona przygotowanie i zorganizowanie testu firmie ubezpieczeniowej, w której agent ma pracować. Jednak pozostawia sobie prawo i możliwość przeprowadzenia w czasie egzaminu kontroli. Pomyślne zakończenie egzaminu skutkuje wpisaniem agenta na listę agentów ubezpieczeniowych i przyznaniem mu odpowiedniej licencji. Każda licencja ma numer i tym właśnie numerem agent posługuje się w czasie swojej sprzedaży. Jest to uprawnienie państwowe, które pozwala na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Zarobki agenta (niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego) objęte są tajemnicą, wiadomo jednak, że jego pensja składa się ze stosunkowo skromnej stałej podstawy, a dochód właściwy uzyskuje z prowizji od pozyskanych lub stałych klientów.

Praca agenta ubezpieczeniowego

Zadaniem agenta ubezpieczeniowego jest przede wszystkim doradztwo. Jako osoba mająca ogromną wiedzę i spore doświadczenie, powinien doradzać swoim klientom, jak mają wybrać najlepszą dla siebie polisę. Dobry agent nie powinien za wszelką cenę sprzedawać, ale przede wszystkim pomagać. W ten sposób ma znacznie większe szanse na sprzedaż, a po drugie, buduje sobie wizerunek eksperta. Agent ubezpieczeniowy powinien przede wszystkim rozmawiać ze swoimi klientami. Rozmawiać o tym, co jest dla nich ważne, czego potrzebują, czego się boją i jakie mają oczekiwania wobec planowanej polisy. Dlaczego chcą ją wykupić i jakie zadania miałaby ona ich zdaniem spełniać. Prowadząc tak skrupulatną analizę potrzeb można dojść do wniosku, jak powinna wyglądać idealna dla tego konkretnego klienta polisa i zgodnie z jego oczekiwaniami ją skomponować. Czasem może też być tak, że klient sam nie będzie miał żadnych oczekiwań ani żadnych potrzeb. Co to oznacza? Trzeba go wówczas naprowadzić. Za pomocą rozmowy wskazać, co może się zdarzyć, jak się przed tym zabezpieczyć, ale pozwolić jednocześnie na to, by to klient sam doszedł do tego, że polisa jest mu potrzebna. W przeciwnym razie raczej się na nią nie zdecyduje. Po dokonaniu sprzedaży zadaniem agenta jest obsługa posprzedażowa. Wsparcie klienta, udzielanie odpowiedzi na nurtujące go pytania, wsparcie przy rozszerzaniu ochrony czy też przy wnioskowaniu o wypłatę świadczenia. Im bardziej pomocny będzie agent, tym lepszą relację zbuduje ze swoim klientem i łatwiej będzie mu go utrzymać. Agent ubezpieczeniowy pracuje zazwyczaj w agencji danego ubezpieczyciela (np. PZU), oddziale, ale od lat naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzą mobilni agenci, którzy dojeżdżają do mieszkania czy firmy klienta, a też po prostu można umówić się z nim "na mieście". Dzięki temu w sposób mobilny możemy wykupić polisę zdrowotną, na życie, majątkową czy OC. Wsparcie agenta jest niezwykle ważne, szczególnie z tego powodu, że jest to osoba, która ma wiedzę i doświadczenie. Możliwość skorzystania z nich, jest dla klienta po prostu bezcenna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty

Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC!

Porównaj oferty