Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

AC w wariancie kosztorysowym

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Wypadek a AC w wariancie kosztorysowym

AC to bardzo korzystne ubezpieczenie i ogromne wsparcie dla każdego ubezpieczonego właściciela pojazdu. Pomaga w sfinansowaniu naprawy pojazdu i w pokryciu kosztów ewentualnego serwisu. Przed wybraniem właściwego wariantu ochrony warto się dobrze zastanowić nad tym, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne. W artykule omawiamy wariant kosztorysowy polisy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

AC w wariancie kosztorysowym

Wariant kosztorysowy (gotówkowy), zwany popularnie "wyceną", znacznie częściej wybierają właściciele starszych pojazdów. To rozliczenie, które opiera się na przelaniu określonej kwoty pieniędzy na konto właściciela pojazdu. Wysokość przelewu ustalana jest na podstawie szkody. Rzeczoznawcy w firmie ubezpieczeniowej określają, ile warta jest dana szkoda, jakie pieniądze mogą być potrzebne do jej likwidacji i wypłacają taką kwotę, jaka może się okazać potrzebna. Wówczas, ubezpieczony wybiera sobie samodzielnie warsztat, w którym szkoda zostanie naprawiona. Oczywiście, może również zrezygnować z tej naprawy, jeżeli jest to jakieś wgniecenie czy zarysowanie, które nie stanowi zagrożenia w ruchu i użytkowaniu pojazdu. Wówczas, wypłacone pieniądze może przeznaczyć sobie na zupełnie inny, dowolny cel. To wszystko jest wówczas poza zainteresowaniem towarzystwa ubezpieczeniowego. Jego rola kończy się bowiem na etapie wyceny i wypłacenia odszkodowania. Zasadnicza różnica między wariantem kosztorysowym a serwisowym ('warsztat") polega więc na tym, że w procedurę likwidacji szkody w wariancie "wycena" zaangażowany jest bezpośrednio poszkodowany. Oględzin samochodu dokonuje rzeczoznawca - likwidator szkód i to on przedstawia właścicielowi kosztorys; jeśli ten zgodzi się z wysokością wyceny, to ubezpieczyciel wypłaca mu odszkodowanie w ustalonej przez rzeczoznawcę kwocie. Kolejnym krokiem jest znalezienie autoryzowanego lub nieautoryzowanego warsztatu, który dokona naprawy w granicach wypłaconego odszkodowania.

Naprawa w AC kosztorysowym

Naprawa "na wycenę" zwykle przebiega według następujących zasad zawartych w OWU:

  • norm czasowych danej naprawy producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax,
  • według średniej stawki za 1 roboczogodzinę określoną przez ubezpieczyciela, wyliczoną jako średnia arytmetyczna ceny naprawy w miejscu zamieszkania właściciela samochodu, ustalonego wg kodu pocztowego,
  • według wykazu materiałów i części do naprawy wynikających z oceny technicznej auta, wg średnich cen części oryginalnych lub zamienników przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax.

Decydując się na wariant kosztorysowy należy pamiętać, że likwidator szkód często obniża wartość materiałów i części koniecznych do naprawy. Wynika to ze wspominanej wielokrotnie przy omawianiu wariantów AC amortyzacji części. Rzeczoznawca oblicza wówczas wartość części, które trzeba wymienić jako używanych, według stawek do czasu ich eksploatacji. mamy wówczas różnicę między wartością części używanych uwzględnionych w kwocie odszkodowania, a ceną części nowych lub zamienników, które będzie montował warsztat. W wariancie kosztorysowej nie jest również uwzględniany podatek VAT, a więc jego pokrycie w fakturze za naprawę znajduje się po stronie poszkodowanego.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty