Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

AC wariant serwisowy

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Poszkodowany w wypadku korzysta z ac serwisowego

Ubezpieczenie AC to polisa dodatkowa, wykupowana przez klienta dobrowolnie. Nie ma obowiązku jej zawierać. Leży ono całkowicie w decyzji samego ubezpieczonego. Dostępne jest ono w dwóch wariantach. Jeden z nich to wariant serwisowy, a drugi kosztorysowy. Poniżej omawiamy opcję serwisową polisy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC to, jak wspomniano, polisa dodatkowa, dobrowolna. Nie trzeba jej wykupować, ale jej posiadanie jest niezwykle istotne dla ubezpieczonego. Ubezpieczenie działa wówczas, gdy samochód zostanie uszkodzony z winy samego kierującego autem, a nie z winy innego kierowcy, gdy winny uszkodzeniu nie jest znany, gdy auto zostanie skradzione lub zdarzenie zostanie spowodowane przez zwierzę, którego właściciela nie da się ustalić. W każdej z tych sytuacji to właśnie AC powinno zadziałać, żeby pokryć koszty ewentualnej naprawy uszkodzonego bądź zniszczonego samochodu. Jak natomiast rozliczyć tę naprawę? Dostępne są dwie wersje wykonania naprawy. Jedna z nich to wersja serwisowa, a druga kosztorysowa. Różnią się one nie tylko nazwą, ale również, a może przede wszystkim, sposobem i kwotą rozliczenia. Przeczytaj więcej: AC w wariancie kosztorysowym

AC w wariancie serwisowym

AC w wariancie serwisowym (bezgotówkowym, warsztatowym), przez kierowców i serwisantów zwykle określany krótko jako "warsztat", to ubezpieczenie, w którym koszt naprawy rozliczany jest na podstawie faktury wystawianej przez warsztat samochodowy ubezpieczycielowi. Rozliczenie odbywa się więc poza udziałem klienta. Ubezpieczyciel, który obejmuje ochroną dane auto, w razie zdarzenia wskazuje, do którego warsztatu właściciel ma wstawić swoje auto i tam należy je zaprowadzić. Jest to warsztat, z którym towarzystwo ubezpieczeniowe ma podpisaną umowę i dlatego właśnie jest to, to miejsce. Mechanik naprawia auto i wystawia fakturę towarzystwu ubezpieczeniowemu, a ubezpieczony po prostu odbiera swoje auto. Jest to wygodna i bardzo komfortowa forma, która zdejmuje z ubezpieczonego obowiązek znalezienia warsztatu i pokrycia kosztów naprawy. Jest to wersja wybierana częściej przez właścicieli nowszych aut. Wariant serwisowy AC jest opcją droższą, ale za to wygodniejszą dla kierowców, gdyż wszelkie formalności i rozliczenia leżą po stronie ubezpieczyciela. Zakres likwidacji szkody określają OWU, przy czym niepotrącana jest w tym przypadku amortyzacja za części oryginalne. Naprawa "warsztat" zwykle przebiega według następujących procedur:

  • norm czasowych producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax,
  • według średniej stawki za 1 roboczogodzinę warsztatu naprawiającego określoną markę auta,
  • według ceny części i innych komponentów producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax.

PZU dodatkowo oferuje wariant partnerski, w którym klienci mają do dyspozycji 262 warsztaty, w których możliwa jest naprawa przy użyciu części oryginalnych lub zamienników, w obu przypadkach niepomniejszonych cenowo o amortyzację.

Sprawdź podobne:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty