Assistance na 7 dni - wady i zalety rozwiązania

Assistance na tydzień to wyjście dla osób wyjeżdżających na krótki urlop. Opieka ubezpieczyciela pozwala uniknąć stresu związanego z radzeniem sobie w przypadkach awarii, wypadków czy innych zdarzeń związanych z posiadaniem i prowadzeniem auta. Jadąc za granicę, najlepiej wykupić assistance Europa.
Assistance na 7 dni – co obejmuje? Zakres ubezpieczenia
Zakres pomocy nie zależy od czasu trwania polisy, ale od rodzaju pakietu. Assistance na 7 dni może obejmować nie tylko holowanie, naprawę na miejscu, auto zastępcze czy dostęp do infolinii, czyli standardowe usługi assistance. Wybierając bardziej rozbudowany pakiet assistance na tydzień, uzyskuje się dostęp do pomocy medycznej, w transporcie, pomocy tłumacza czy pomoc w przypadku np. zatankowania niewłaściwego paliwa. Assistance Europa na tydzień może okazać się szczególnie przydatne dla osób bez dobrej znajomości języków obcych. W razie awarii ubezpieczyciel zapewnia ochronę nie tylko kierowcy, ale także jego pasażerom. W najbogatszym pakiecie assistance na Europę na 7 dni można uzyskać m.in.:
- samochód zastępczy,
- pomoc w organizacji noclegu dla kierowcy i pasażerów, jeśli naprawa pojazdu po awarii jest niemożliwa lub potrwa dłużej niż 24 godziny,
- opiekę medyczną (wysokość świadczenia jest określona w umowie polisy), zwykle w zakresie transportu medycznego i hospitalizacji,
- pomoc w razie wypadku, awarii, uszkodzenia pojazdu lub jego kradzieży,
- holowanie nawet do 1200 kilometrów,
- pomoc w zakresie naprawy awarii na miejscu,
- pomoc w przypadku rozładowanego akumulatora, zatrzaśniętych kluczyków, przebicia opony czy zatankowania niewłaściwego paliwa,
- pomoc tłumacza,
- dostęp do całodobowej infolinii, dzięki której można uzyskać informacje o postępowaniu w razie wystąpienia danych zdarzeń i zgłosić potrzebę uzyskania pomocy.
Assistance za granicą na tydzień może uchronić od horrendalnych kosztów uzyskania pomocy indywidualnie, bez opieki ubezpieczyciela. Krótkie wyjazdy, do tygodnia, mogą być zabezpieczone przez assistance na 7 dni, ale na dłuższe podróże warto wykupić taką polisę, która będzie obowiązywała od wyjazdu aż do powrotu do domu. Firmy ubezpieczeniowe oferują assistance na tydzień, 14 dni, na miesiąc i na rok.
Zalety i wady ubezpieczenia assistance na 7 dni
Jednocześnie zaletą i wadą assistance na 7 dni jest jego cena. Ubezpieczenie na tak krótki okres to niewielki jednorazowy koszt, zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Jest on jednak stosunkowo wysoki, biorąc pod uwagę ceny za assistance w przeliczeniu na rok i zestawiając je z cenami polis rocznych. Dużym plusem assistance na kilka dni jest szeroki zakres pomocy mimo krótkiego czasu trwania polisy. Warto się upewnić co do okresu karencji, czyli czasu faktycznej ochrony. Krótkoterminowe assistance mogą nie mieć okresu karencji lub może być on np. kilkudniowy. Wadą assistance na tydzień jest ograniczenie wieku pojazdu, który można ubezpieczyć. Firmy ubezpieczeniowe nie sprzedają polisy assistance na samochody powyżej określonego wieku – w zależności od ubezpieczyciela może to być 5, 10 czy 15 lat. Tylko niektórzy oferują polisę bez limitu wiekowego pojazdu. Ubezpieczenie assistance na tydzień, tak jak dłuższe polisy, może mieć ograniczenie liczby kilometrów holowania (lub kosztów w euro). Warto zwrócić na to uwagę, wybierając pakiet dla siebie. Assistance na 7 dni można wykupić przeważnie tylko na wycieczki po Polsce lub do państw europejskich (zwłaszcza państw Unii Europejskiej), a ubezpieczenie nie obowiązuje np. w państwach byłego ZSRR (poza Litwą i Łotwą) czy w Turcji.
Czy warto wykupić assistance na tydzień? Assistance na 7 dni w Polsce i w Europie
Ubezpieczenie assistance na tydzień warto wykupić szczególnie wtedy, gdy podróżuje się z rodziną. Polisa daje pewność, że w razie niespodziewanych wydarzeń związanych z posiadaniem i prowadzeniem pojazdu kierowca i pasażerowie nie pozostaną bez opieki. Assistance na 7 dni lub dłużej warto wykupić zarówno przed wyjazdami krajowymi, jak i zagranicznymi. Pozwala to uniknąć dodatkowych wydatków poza kosztem opłacenia polisy.