Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Co to jest OC graniczne?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Co to jest OC graniczne

Ubezpieczenie OC to polisa, która chroni nie tylko Polaków poruszających się na terenie Polski. To również ochrona dla Polaków za granicą – po wykupieniu odpowiedniego dodatku. To również ochrona dla osób przyjeżdżających zza granicy, na zagranicznych numerach rejestracyjnych, które zamierzają się poruszać na terenie naszego kraju. W tym celu potrzebne jest im OC graniczne. Co to jest i jak można z niego skorzystać? Oto najważniejsze informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC w czasie pobytu za granicą

Wszyscy kierowcy z krajów Unii Europejskiej mogą się poruszać na terenie Unii jedynie z ważnym ubezpieczeniem OC, które jest zawarte w swoim kraju, w którym zarejestrowany jest samochód. Wykupienie OC powoduje, że ochrona działa również poza granicami kraju, ale na terenie Unii.

Kierowcy, którzy nie należą do krajów Unii, które respektują swoje podstawowe OC, mogą się dodatkowo ubezpieczyć za pomocą Zielonej Karty. Wystarczy rozszerzyć swoje podstawowe ubezpieczenie, swoją podstawową ochronę właśnie o Zieloną Kartę i z powodzeniem można podróżować poza granicami kraju, bez obaw. Jeżeli coś się stanie, towarzystwo przejmie za to zdarzenie odpowiedzialność.

Oczywiście, te zasady dotyczą Polaków wyjeżdżających za granicę, jak i obywateli i mieszkańców okolicznych krajów Europejskich, którzy przyjeżdżają do Polski.

Przeczytaj więcej: Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Dla kogo jest OC graniczne

Kto, w takim razie powinien wyposażyć się dodatkowo w OC graniczne, skoro tak naprawdę podstawowa polisa lub jej rozszerzenie w postaci Zielonej Karty jest w pełni wystarczające?

OC graniczne dotyczy wszystkich tych kierowców, którzy nie mają ważnej polisy OC lub traci ona ważność w czasie ich pobytu za granicą. Brak ważnego ubezpieczenia OC powoduje, że kierowca nie jest chroniony, więc w razie zdarzenia będzie musiał odpowiadać finansowo samodzielnie.

OC graniczne wykupowane jest jako dodatek do polisy OC, która za chwilę wygasa lub wygaśnie w czasie pobytu ubezpieczonego za granicą. To szybsza i znacznie prostsza forma ubezpieczenia, a OC właściwe będzie można wykupić po powrocie do kraju.

Rodzaje ubezpieczenia granicznego

Ubezpieczenie OC graniczne można wykupić w dwóch wariantach. Pierwszy wariant to ubezpieczenie na 30 dni. Wykupowane jest wtedy, gdy wjeżdżający na teren Polski kierowca nie ma ważnego ubezpieczenia OC. W ciągu trzydziestu dni musi albo opuścić teren RP albo musi wykupić sobie nowe ubezpieczenie.

Drugi wariant to ubezpieczenie na okres od 30 dni do 12 miesięcy. Tę opcję należy wykupić, jeżeli ważne ubezpieczenie OC lub ważna Zielona Karta wygasa w czasie pobytu na terytorium Polski. OC graniczne na dłuższy okres powoduje, że z powodzeniem można sobie ze wszystkim i sprawami formalnymi poradzić.

Podsumowując, OC graniczne jest to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę i bezpieczeństwo w czasie pobytu na terenie Polski, bez posiadania ważnego ubezpieczenia OC lub bez ważnej Zielonej Karty.

Sprawdź podobne:

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w podróży

 

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty