Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Co to jest ubezpieczenie ciężarówki? Polisa OC samochodu ciężarowego

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Ciężarówka również powinna być ubezpieczona

Ubezpieczenie OC ciężarówki jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, podobnie jak w przypadku innych pojazdów, w tym m.in. samochodów osobowych. Polisa od odpowiedzialności cywilnej dla samochodów ciężarowych nie należy do najtańszych ubezpieczeń.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego ma w swojej ofercie wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Jak zauważają eksperci z rynku ubezpieczeń, istnieje spora różnica pomiędzy kosztami najtańszych i najdroższych polis dla ciężarówek.

Czym jest ubezpieczenie OC – od czego zależy koszt? Ceny OC dla ciężarówki

Zarejestrowane w Polsce samochody ciężarowe zgodnie z obowiązującym prawem, muszą posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Brak ważnej polisy może wiązać się ze sporą karą finansową nałożoną przez policję lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego chroni osoby oraz mienie przed skutkami zdarzenia spowodowanego właśnie przez ciężarówkę.

Dzięki obowiązkowej polisie OC dla samochodów ciężarowych (oraz wszystkich innych pojazdów dopuszczonych do ruchu publicznego), zapewniona zostaje rekompensata w przypadku potencjalnych szkód. Polisa OC dla samochodów ciężarowych nie uprawnia do ubiegania się o odszkodowanie w przypadku spowodowania szkody na własnym pojeździe z własnej winy. Z reguły, umowy o ubezpieczenie OC dla samochodów ciężarowych są zawierane na 12 miesięcy.

Na cenę ubezpieczenie OC dla ciężarówek ma wpływ wiele czynników. Podstawowym kryterium branym pod uwagę w przypadku wyceny polisy jest przede wszystkim historia ubezpieczeniowa właściciela samochodu ciężarowego (przewoźnika), która wpływa bezpośrednio na ewentualne zniżki lub zwyżki ubezpieczeniowe w przypadku polisy OC. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają kwotę polisy na podstawie wieku pojazdu, mocy silnika zamontowanego w samochodzie ciężarowym oraz jego pojemności.

Wpływ na cenę ubezpieczenia OC dla samochodu ciężarowego ma również sama marka oraz model, miejsce rejestracji oraz użytkowania pojazdu. Część ubezpieczycieli żąda również przedstawienia szczegółowych informacji na temat kierowcy, który będzie stale użytkował ubezpieczany pojazd. W większych firmach przewozowych, gdzie występuje spora rotacja kierowców, bardzo często jest to niemożliwe do ustalenia. Warto podkreślić, że część ubezpieczalni w ogóle nie uwzględnia zniżek na ubezpieczenie OC samochodów ciężarowych, co automatycznie zwiększa koszty nabycia tego rodzaju polisy.

Brak ubezpieczenia OC dla samochodu ciężarowego – konsekwencje

Na przewoźników oraz właścicieli nieubezpieczonych samochodów ciężarowych czekają przykre konsekwencje. Przede wszystkim muszą liczyć się ze sporymi karami finansowymi. Za brak aktualnej polisy odpowiedzialności cywilnej dla ciężarówki do 3 dni, odpowiedni urząd lub policja może nałożyć 1010 zł kary. W przypadku braku polisy w okresie do 14 dni, na właścicieli zostanie nałożona grzywna w wysokości 2520 zł. W przypadku właścicieli, którzy poruszają się po drogach samochodami ciężarowymi bez ważnej polisy powyżej 14 dni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub policja nałożą karę w wysokości 5040 zł.

W przypadku wyrządzenia szkody przez nieubezpieczony samochód ciężarowy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania wszystkim poszkodowanym osobom (zarówno w przypadku szkód osobowych, jak i szkód wyrządzonych na mieniu). W takich sytuacjach właściciel auta musi być jednak pewny, że urząd zwróci się do niego wkrótce, w celu roszczenia należnego świadczenia. Zgodnie z prawem, właściciel samochodu ciężarowego, który spowodował szkodę, będzie musiał w całości pokryć skutki zdarzenia.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty