Czy można zrezygnować z AC w trakcie trwania umowy?
Ubezpieczenie AC to polisa dobrowolna dodatkowa. Nie ma obowiązku jej zawierania. Nie trzeba tego ubezpieczenia kupować podczas ubezpieczania pojazdu od OC. Jest to całkowicie decyzja osoby ubezpieczonej, która może lub nie musi się dodatkowo ochronić. Czy w takim razie, po zawarciu AC, można z niego w dowolnym momencie zrezygnować?
Rezygnacja po zawarciu umowy AC
Co do zasady, to zaraz po zawarciu polisy można z niej zrezygnować, czyli niejako w trakcie już trwania umowy. Przedsiębiorcy mogą bez konsekwencji i problemów rozwiązać taką umowę w okresie siedmiu dni od jej zawarcia, a pozostali klienci w okresie 30 dni. Oczywiście za cały ten okres, kiedy umowa była ważna należy zapłacić. Jest to rozliczane w ten sposób, że składka roczna dzielona jest na dni, następnie dzienna wartość składki mnożona jest przez liczbę dni, kiedy polisa obowiązywała. W ten sposób można otrzymać wartość składki pozostałą do uregulowania.
Rezygnacja w trakcie trwania umowy AC
Rezygnacja w trakcie trwania ochrony może być spowodowana różnymi czynnikami. Auto może zostać sprzedane. Wówczas należy się zwrócić do towarzystwa ubezpieczeniowego z zawartą umową kupna sprzedaży i wnioskować o rozwiązanie umowy. Jeżeli składka została zapłacona z góry za cały rok, niewykorzystana wartość składki zostanie zwrócona. Jeżeli klient czuje się rozczarowany z powodu ubezpieczenia AC również może z niego zrezygnować. Należy napisać stosowny wniosek. Niektóre towarzystwa przyjmują okres wypowiedzenia (np. 30 dni) i po tym okresie ubezpieczenie AC przestaje działać. Po rozwiązaniu umowy w tym wypadku również warto zawnioskować o zwrot niewykorzystanej części składki. Jasno więc wynika z powyższych informacji, w przypadku ubezpieczenia AC rezygnacja z umowy w trakcie jej trwania jest możliwa, a część zapłaconej z góry składki można nawet odzyskać.
Zainteresuje Cię też:
- Wypowiedzenie OC Aviva - kiedy można to zrobić?
- Wypowiedzenie OC w Generali – jak to zrobić?
- Wypowiedzenie OC Link4 - jak to zrobić?
- Wypowiedzenie umowy OC samochodu
- Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
- Rezygnacja z ubezpieczenia OC - co powinna zawierać i jak ją napisać?
- Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia?
- Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwójnym OC
- Kiedy przysługuje zwrot składki z OC?
- OC i AC po zbyciu samochodu - obowiązki sprzedającego