Czy warto zatrudnić specjalistę do odzyskania odszkodowania?

Uzyskanie odszkodowania to czasem bardzo prosta procedura, która zajmuje kilka dni do kilku tygodni, a czasem to niemalże walka Dawida z Goliatem, której wynik z góry został już przesądzony. Uzyskanie odszkodowania można sobie samodzielnie zorganizować wypełniając wszystkie niezbędne dokumenty i przechodząc wszystkie procedury krok po kroku. Nie zawsze jednak to wystarcza. Czasem towarzystwo kwestionuje podstawy do poniesienia odpowiedzialności i osoba, która nie jest biegle zaznajomiona w temacie, a tak jest zwykle w przypadku przeciętnego ubezpieczonego, nawet nie wie, jakich narzędzi użyć do dochodzenia własnych praw.
Pierwsze kroki na drodze odzyskania odszkodowania
Gdy dojdzie do zdarzenia trzeba przede wszystkim zadbać o to, by poprawnie wszystko udokumentować. Dobrze jest zrobić zdjęcia na miejscu, można wezwać policję, która dodatkowo wyda własną opinię na temat przebiegu kolizji i jej sprawstwa, co ma tu niebagatelne znaczenie. Należy też dopilnować, by sprawca zdarzenia dał poszkodowanemu dane swojego ubezpieczenia. Obecnie można bowiem otrzymać wypłatę z własnego OC, a towarzystwo ubezpieczające poszkodowanego samo się rozlicza z towarzystwem sprawcy zdarzenia. W takich sytuacjach trudniej o odmowę, klient szybciej uzyskuje odszkodowanie, a ewentualne wątpliwości rozstrzygane są na poziomie firm ubezpieczeniowych, a nie na linii klient – firma. Wnioskując o ubezpieczenie należy poprawnie wypełnić wszystkie dokumenty. Należy załączyć odpowiednie dowody, które potwierdzają prawo do odszkodowania. Warto również bardzo starannie opisać cały przebieg zdarzenia, wraz z jego konsekwencjami dla osoby poszkodowanej. Im więcej informacji tym lepiej i większe prawdopodobieństwo, że odszkodowanie zostanie wypłacone we wnioskowanej wysokości.
Odmowa towarzystwa wypłaty odszkodowania
Może się jednak tak zdarzyć, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania lub zdecyduje się na wypłatę mniejszej kwoty. Co wtedy? Można się oczywiście zgodzić z tą decyzją, a można ją również zakwestionować. Decydując się na jej zakwestionowanie należy się liczyć z tym, że trzeba będzie podać argumenty nie tylko faktograficzne, ale również prawne, które dadzą podstawy do odrzucenia odmowy. W tej sytuacji przydałby się już specjalista, który zdecydowanie może bardzo pomóc. Mało tego, naprawdę dobry specjalista może nie tylko zakwestionować decyzję towarzystwa, ale może wywalczyć dla swojego klienta znacznie więcej niż ten pierwotnie chciał otrzymać. A to jest bardzo wiele. Przede wszystkim, taki specjalista doskonale wie, na jakich argumentach prawnych może się oprzeć. Zna przepisy i potrafi je zacytować, co w tego rodzaju sytuacjach jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Potrafi dostrzec luki w udzielonej przez towarzystwo odmowie i te luki wykorzystuje przeciwko samemu towarzystwu. Jego działanie nie jest błądzeniem po omacku, a tak wyglądałoby działanie samego ubezpieczonego, ale jest prostym i niezłomnym dążeniem do celu, co z całą pewnością jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Podsumowując, nie ma takiej konieczności, by od razu zatrudniać specjalistę do odzyskania odszkodowania, bo nie zawsze jest on potrzebny, czasem wystarczą prawidłowo wypełnione dokumenty, by móc zyskać wszelkie wnioskowane świadczenia. Jeżeli jednak pojawiają się problemy natury formalnej, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty, który zajmie się całą sprawą i zwykle z sukcesem doprowadzi ją do końca.