Czy zmiana opon ma wpływ na ubezpieczenie AC?

Sezonowa zmiana opon to obowiązek każdego kierowcy, choć nie jest on uregulowany w żaden sposób prawnie. To po prostu zdroworozsądkowe zobowiązanie. Odpowiednio dopasowane do pory roku i pogody opony zwiększają bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Gwarantują znacznie większą przyczepność kół do podłoża, a tym samym powodują, że auto znacznie sprawniej się porusza po drodze i maleje ryzyko wypadku, szczególnie w czasie hamowania. Skoro właściwe opony mają taki duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, czy zatem brak ich wymiany może mieć wpływ na ubezpieczenie?
Ubezpieczenie AC a zmiana opon
Skoro więc zmiana opon na te odpowiednie do obowiązującej pory roku ma tak duże znaczenie, pojawia się pytanie, czy niedopełnienie obowiązku zmiany opon na letnie lub zimowe może rzeczywiście poskutkować również utratą prawa do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego? Jeżeli chodzi o ubezpieczenie obowiązkowe OC, to tu ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania wyłącznie dlatego, że kierowca nie zmienił opon na zimowe. Jest to spowodowane tym, że zmiana opon nie została uregulowana w polskim prawie, przepisy nie nakazują zmiany opon, więc ubezpieczenie obowiązkowe również nie może te zmiany wymagać. Natomiast, jeżeli chodzi o ubezpieczenie dodatkowe, dobrowolne AC, to tutaj ubezpieczyciel może stawiać własne warunki, których prawo nie reguluje. I korzysta z tej możliwości, właśnie poprzez wprowadzenie do wyłączeń odpowiedzialności sytuacji, gdy do zdarzenia dojdzie w aucie czy przez auto, które nie ma zmienionych opon na właściwe do obowiązującej pory roku. Oczywiście, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaznaczy, że brak zmiany opon może się okazać wyłączeniem odpowiedzialności towarzystwa, to wcale nie oznacza, że do takiego wyłączenia nie dojdzie. Brak odpowiedniego ogumienia w samochodzie może zostać potraktowany jako rażące niedbalstwo i jako takie stanie się wyłączeniem, więc warto dbać o to, by wszystkie elementy były nie tylko sprawne, ale również dostosowane do warunków atmosferycznych. W przeciwnym razie, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty w razie zdarzenia. Co jednak ważniejsze, nieprawidłowe ogumienie jest przede wszystkim bardzo niebezpieczne.
Zmiana opon a bezpieczeństwo jazdy
Zmiana opon powinna się odbywać dwa razy w roku. Na wiosnę i jesienią. Na wiosnę powinno się zmieniać opony z zimowych na letnie. Mają one nieco inną strukturę i nieco inne właściwości. Dzięki temu, nawet pod wpływem wysokiej temperatury powietrza, zachowują swój kształt i spełniają swoją rolę. To ma bardzo duże znaczenie, ponieważ opony zimowe zupełnie nie sprawdzają się właśnie w warunkach letnich. Jesienią należy zmienić opony z letnich na zimowe. To również jest spowodowane zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Opony letnie w warunkach zimowych zachowują się niemalże jak plastik. Są twarde i sztywne, a auto bardzo łatwo może w nich wpaść w poślizg. Właśnie dlatego należy zmienić je na zimowe, które nieco inaczej funkcjonują i nieco inaczej działają, a co za tym idzie, gwarantują znacznie lepszą przyczepność.