Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest amortyzacja części AC?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Czym jest amortyzacja części AC

Amortyzacja części w AC polega na wycenie szkód z uwzględnieniem zużycia poszczególnych części pojazdu. Polisa z amortyzacją jest tańsza, ale wypłacone odszkodowanie może nie być adekwatne. Amortyzacja części zniesiona oznacza brak zgody na zmniejszenie wartości części w związku z ich zużyciem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie autocasco (AC) jest dobrowolne. To, czy wykupuje się polisę z amortyzacją części, czy bez, ma duże znaczenie dla portfela przed szkodą i po niej. Naturalnym zjawiskiem podczas eksploatacji pojazdu jest jego zużywanie i przez to spadek wartości. Przed podpisaniem umowy warto bardzo dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy (OWU).

Amortyzacja części AC – zalety i wady

Zaletą wykupu polisy AC z amortyzacją części jest możliwość płacenia niższej składki na ubezpieczenie. Jest to więc korzyść bieżąca, którą odnosi się przed szkodą. Jednak sytuacja po szkodzie może się radykalnie zmienić, jeśli obowiązuje zgodnie z umową amortyzacja części AC. Amortyzacja – w zależności od polityki ubezpieczyciela – może sięgać nawet kilkudziesięciu procent wartości części. Oznacza to, że po szkodzie wycena może okazać się za niska, żeby bez ponoszenia dodatkowych kosztów naprawić auto. Procentowy ubytek wartości części jest tym wyższy, im starszy jest samochód. Może on wynosić:

  • dla pojazdu nie starszego niż 3 lata – od 0 do nawet 30 procent,
  • dla pojazdu od 3 do 5 lat – od 25 do 35 procent,
  • dla pojazdu starszego niż 5 lat – od 45 do nawet 55 procent.

Ubezpieczyciel oblicza wartość części na podstawie rynkowej ceny, pomniejszając tę kwotę o amortyzację. Polisa AC z amortyzacją części opłacalna jest dla osób, które są w stanie naprawić uszkodzone części samodzielnie lub tanio np. w zaprzyjaźnionym warsztacie. Dla laików i naprawiających swoje auta w autoryzowanych serwisach amortyzacja części AC może być zgubna i lepiej się na nią nie zgadzać. Przed podpisaniem umowy AC należy dokładnie przeczytać ogólne warunki umowy i sprawdzić zapisy dotyczące amortyzacji części. Może się okazać, że zgoda na uwzględnienie amortyzacji obejmuje uznanie szybszego zużycia niektórych części układu hamulcowego, kierowniczego czy wydechowego i procent ubytku może być znacznie większy niż innych części. Amortyzację oblicza się na podstawie nie faktycznego zużycia, a okresu, w którym pojazd jest zarejestrowany. Spadek wartości dotyczy także czasu, w którym auto stało nieużywane, ale było zarejestrowane.

Amortyzacja części zniesiona

Amortyzacja części zniesiona oznacza, że wykupiona została polisa AC bez zgody na uwzględnienie procentowego ubytku wartości podczas wyceny szkód. W takim wypadku składki na ubezpieczenie są wyższe niż w przypadku polisy z amortyzacją części, ale po szkodzie ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie w kwocie pozwalającej na zakup nowych części po cenie rynkowej. Zniesiona amortyzacja części jest dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy nowych samochodów (do 3 lat), a także tych, którzy swoje pojazdy naprawiają w autoryzowanych serwisach. Polisa z amortyzacją części AC uprawnia towarzystwa ubezpieczeniowe nawet w przypadku nowych aut do pomniejszania wartości części szybciej zużywających się układów (m.in. hamulcowego, wydechowego). Oznacza to, że nawet dwuletni samochód może mieć wartość np. klocków czy tarcz hamulcowych bądź katalizatora obniżoną o ponad 40 procent.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty