Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Mężczyzna przy zepsutym samochodzie

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą każdy posiadacz samochodu musi mieć wykupioną. Jej cechą jest to, że pieniądze z niej wypłacane trafiają do osób, które są przez ubezpieczonego kierowcę poszkodowane w wyniku wypadku drogowego. Sam kierowca, nawet jeżeli dozna jakiegoś uszczerbku na zdrowiu czy zniszczy sobie samochód, nie ma szans na otrzymanie z tego ubezpieczenia pieniędzy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Likwidacja szkody

Wypłata pieniędzy z ubezpieczenia OC sprawcy wobec osoby pokrzywdzonej przez niego w wypadku to tak zwana likwidacja szkody. Dzięki otrzymanym pieniądzom poszkodowany może rozpocząć niezbędne leczenie, może sfinansować dla siebie leki lub materiały opatrunkowe lub rehabilitacyjne, może też naprawić zniszczone wypadkiem auto. Proces ubiegania się o wypłatę odszkodowania jest często bardzo żmudny, trudny i przedłużający się w czasie. To powoduje, że odszkodowanie traci swój pierwotny sens, a osoba poszkodowana traci zdrowie na pozyskanie pieniędzy. Samo ustalenie towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest proste, ponieważ kierowca nie zawsze chce się przyznać do tego, gdzie jest ubezpieczony, nie zawsze chce ujawnić nazwę swojego towarzystwa. W takich sytuacjach bez pomocy policji bardzo często nie możliwe jest wręcz dalsze postępowanie. Policja ma bowiem prawo wyegzekwować dane o ubezpieczeniu od sprawcy zdarzenia. Po ustaleniu towarzystwa należy złożyć stosowne dokumenty, a ich rozpatrywanie bardzo często trwa bardzo długo. Procedura się przeciąga, a poszkodowany nie może korzystać z przysługujących mu pieniędzy, bo ich jeszcze nie ma. W efekcie, po wielu miesiącach najczęściej udaje się otrzymać należne odszkodowanie. Żeby nieco usprawnić tę procedurę wprowadzono rozwiązanie jakim jest bezpośrednia likwidacja szkody.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody

Bezpośrednia likwidacja szkody to możliwość przeprowadzenia procesu likwidacji szkody, ale za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma się wykupione ubezpieczenie OC oraz ewentualne dodatkowe AC. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do swojego ubezpieczyciela, a ten niezwłocznie wypłaci pieniądze z polisy. Oczywiście, to nie oznacza, że w kolejnym roku ubezpieczenie będzie droższe. Sprawcą nadal jest sprawca i zniżki nie zostaną odebrane ofierze wypadku. Pieniądze, które towarzystwo ubezpieczeniowe prześle w ramach bezpośredniej likwidacji szkód osobie poszkodowanej będzie potem własnymi środkami egzekwowało od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. W takiej sytuacji, wiedza na temat ubezpieczyciela sprawcy nie jest aż tak potrzebna. W zupełności wystarczy jego numer rejestracyjny. To informacja, która towarzystwom pozwala identyfikować wzajemnie ubezpieczyciela samochodu o danym numerze. Po ustaleniu przez towarzystwo ubezpieczyciela sprawcy, już na poziomie firm ubezpieczeniowych dochodzi do rozliczenia wypłaty odszkodowania. To bardzo praktyczne i sprawne rozwiązanie. Dzięki temu nie trzeba tracić niepotrzebnie czasu na poszukiwanie właściwej firmy czy też prowadzić formalnej walki o odszkodowanie. Firma ubezpieczająca, która w ramach bezpośredniej likwidacji szkody wypłaci odszkodowanie, zrobi to szybko, bo zależy jej na dobru własnego klienta. Co za tym idzie, nie będzie stwarzać utrudnień. Natomiast na poziomie towarzystw ubezpieczeniowych rozwiązywanie tych spraw leży już poza zainteresowaniem ubezpieczonego. To bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie, które już cieszy się bardzo dobrą opinią wśród ubezpieczonych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty