Czym jest bonus malus w ubezpieczeniach?

Ubezpieczenia OC i AC, to polisy o bardzo specyficznej konstrukcji, która warto poznać i warto zrozumieć, by wiedzieć, jak analizować i jak porównywać dostępne na rynku oferty ubezpieczeniowe. Mało tego, warto również rozumieć funkcjonowanie tego rodzaju produktu z uwagi na to, że można dzięki temu uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń, czy przykrych rozczarowań. Jedną z takich rzeczy, które są bardzo specyficzne dla OC i AC jest zagadnienie bonus/malus. Co to jest i jak to działa? Warto się temu bliżej przyjrzeć.
System bonus i malus
Najprostszą definicją systemu bonus malus jest określenie go jako system zwyżek i zniżek w ubezpieczeniu OC i AC. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą jak najlepiej dopasowywać składki do ryzyka, które na siebie przyjmują. Odpowiedzialność za ewentualnie wyrządzone szkody przez ubezpieczonego musi być oszacowana na bazie dotychczasowego stylu jazdy, szkodowości i doświadczenia kierowcy. Jeżeli towarzystwo uzna, że kierowca nie niesie ze sobą dużego ryzyka, może zastosować zniżkę na ubezpieczeniu, a kierowca zapłaci dzięki temu niższą składkę. Jeżeli jednak kierowca często ma jakieś stłuczki, często korzysta z ubezpieczenia i generuje w towarzystwie liczne wypłaty, firma może zastosować wobec niego zniżkę, ponieważ musi sobie zrekompensować wyższe koszty obsługi takiego klienta. Zobacz także: Zniżki w towarzystwach ubezpieczeniowych dla stałych klientów
Różnice w składkach OC i OC przy wykorzystaniu systemu bonus/malus
Mimo tego, że wszystkie towarzystwa stosują tę samą zasadę naczelną, czyli zwiększają składkę wszędzie tam, gdzie ryzyko wypłaty odszkodowania jest wyższe i zmniejszają ją tam, gdzie ryzyko wypłaty odszkodowania jest niższe, to i tak w wysokości składek istnieją różnice. Pierwszym powodem tych różnic jest zupełnie inna cena bazowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają bowiem pełne prawo do tego, by samodzielnie określać wysokość ceny wyjściowej dla ubezpieczenia. Nie ma tutaj odgórnych regulacji ani zasad. Druga przyczyna różnic tkwi w kluczu, według którego przydzielane są zwyżki i zniżki na ubezpieczeniu. Raz, że wartość procentowa bonus/malus jest różna zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. A dwa, że naliczanie zniżki lub zwyżki jest zależne od tego, jak dany czynnik ryzyka ocenia towarzystwo. Może być tak, że marka i model silnika dla jednego towarzystwa ma znacznie większe znaczenie niż dla innego. Sam przelicznik tego, jaki model i jaka marka auta niesie za sobą większe ryzyko jest trudny do zdefiniowania. Tym bardziej, trudne jest określenie, jaki wpływ na wysokość składki ma wiek kierowcy, a jaki ma okres od jakiego posiada on prawo jazdy. Zobacz także: Co wpływa na wysokość składki OC?
Zniżki i zwyżki a bonus/malus
Decydując się na zakup OC lub AC warto wiedzieć, co wpływa na uzyskanie zniżek, a co wpływa na zwyżki. W ten sposób, w okresie przed zawarciem ubezpieczenia, można w pewnym stopniu zadziałać na jego rzeczywistą wysokość. Wiek kierowcy i okres, od którego ma on prawo jazdy mają bardzo duże znaczenie, ale tu nie można za wiele zdziałać. Warto jednak wiedzieć, że młody kierowca musi się liczyć z większą składką, jak również ten, który jest mniej doświadczony. Marka i model samochodu również mają znaczenie, ale tu już można coś zadziałać. Niektóre towarzystwa preferują jedne marki, inne towarzystwa preferują inne Mark. Wiedza, na temat tych preferencji pozwala wybrać tę firmę, która zaproponuje niższą składkę. Szkodowa lub bezszkodowa jazda – tu kierowca ma największe pole do działania. Im mniej wypłat z polisy i im bezpieczniejsza jazda, tym niższa składka. Warto dbać o jakość swojego podróżowania. Oczywiście nie tylko po to, by mieć niższe składki, ale przede wszystkim dlatego, że jest to po prostu bezpieczniejsze.
Sprawdź podobne: