Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest i do czego służy numer VIN?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Czym jest i do czego służy numer VIN

Sprawdzenie numeru VIN i uzyskanie szczegółowego raportu o samochodzie jest proste i zwykle darmowe. Numer VIN należy wpisać na jednej ze stron oferujących sporządzenie raportu o historii pojazdu. Można w ten sposób sprawdzić rok produkcji, przebieg, liczbę właścicieli czy wyposażenie auta.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

VIN to skrótowiec od angielskiego Vehicle Identification Number. Co oznacza numer VIN i ile cyfr się na niego składa? To indywidualny numer pojazdu umożliwiający jego identyfikację. Często jest porównywalny z DNA lub numerem PESEL pod względem niepowtarzalności. VIN składa się z 17 znaków.

Numer VIN – ile cyfr i co oznaczają?

Numer VIN ma 17 znaków, zarówno cyfr, jak i liter. Nie używa się podczas nadawania numeru VIN liter I, O ani Q, ponieważ łatwo pomylić je podczas odczytu z cyframi 1 oraz 0. W zabytkowych pojazdach numer nadwozia może mieć inny format, ponieważ norma zapisu numeru identyfikacyjnego obowiązuje od 1983 roku. Obecnie numery VIN nadawane są wedle normy ISO 3779:2009. Pierwsze 3 cyfry to światowy identyfikator producenta, 6 kolejnych określa typ pojazdu (jest specyficzny dla każdego producenta), a 8 ostatnich cyfr to indywidualny numer pojazdu określany jako numer własny egzemplarza.

Sprawdzenie VIN: ­ jak sprawdzić VIN samochodu, gdzie jest?

Jak sprawdzić numer VIN pojazdu? Można odczytać go z odpowiedniego pola na dowodzie rejestracyjnym lub sczytać z auta. Gdzie jest VIN w samochodzie i jak go odczytać? Numer VIN znajduje się na podszybiu (dolnej części przedniej szyby) od strony kierowcy w każdym aucie. Ponadto można go znaleźć w zależności od marki pojazdu: na bocznym słupku od strony kierowcy, w okolicy zawiasów drzwi przednich od strony kierowcy, przy przednim siedzeniu pasażera albo na przegrodzie czołowej (element nadwozia oddzielający komorę silnika od wnętrza pojazdu). Numer VIN można odczytać bez większego problemu, najlepiej użyć do tego latarki, jeśli sprawdza się go w garażu czy innym niezbyt dobrze oświetlonym miejscu. Sprawdzenie VIN-u w internecie możliwe jest nieodpłatnie lub za kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Sprawdź auto po VIN - darmowe sprawdzanie VIN, wyszukiwarka VIN

Gdzie i jak sprawdzić numer VIN pojazdu? W przypadku aut zarejestrowanych w Polsce jest to usługa darmowa, dostępna np. na stronie https://historiapojazdu.gov.pl. Sprawdzanie VIN-u aut zarejestrowanych za granicą może być usługą płatną lub nie, oferowaną przez niektóre portale. Oferują one sporządzenie i przesłanie raportu o szukanym aucie. Sprawdzić VIN bezpłatnie online można w dowolnym momencie, ponieważ raporty generowane są automatycznie dzięki dostępowi do odpowiednich baz danych. Strona do sprawdzenia VIN zwykle jest prosta w obsłudze i zawiera niezbędne instrukcje, by prawidłowo odnaleźć i wpisać kody. Sprawdzanie VIN oferują m.in. https://www.auto-swiat.pl/sprawdzanie-vin, https://www.autoraport.pl/numer-vin, https://www.autobaza.pl oraz https://www.autodna.pl/numer-vin.

Sprawdzenie samochodu po VIN – rok produkcji, historia auta, przebieg i wyposażenie

Jak sprawdzić historię auta i co można sprawdzić po VIN? Sprawdzenie samochodu po numerze VIN daje bardzo szeroką wiedzę na temat pojazdu. Możliwe jest sprawdzenie przebiegu po numerze VIN, roku produkcji, a także wyposażenia samochodu. Podstawowe dane samochodu po VIN udostępnione wyszukującym to:

  • marka, model i typ pojazdu,
  • pojemność silnika, rodzaj paliwa,
  • rok produkcji,
  • polisa OC, badanie techniczne, status rejestracji,
  • ostatni zarejestrowany stan licznika,
  • liczba miejsc,
  • masa pojazdu, maksymalna dopuszczalna masa pojazdu, liczba osi,
  • data wydania karty pojazdu, data wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego,
  • maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy z hamulcem oraz bez hamulca.

Inne dane, jak rodzaj dodatkowego wyposażenia montowanego przez producenta czy zdjęciowa historia auta dostępne są na poszczególnych stronach internetowych umożliwiających sprawdzenie pojazdu po numerze VIN. Sprawdzenie przebiegu po numerze VIN to dobra decyzja przed zakupem auta używanego. Dzięki temu zyskuje się prawdziwe dane na temat liczby przejechanych przez pojazd kilometrów.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty