Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest karta pojazdu?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Czym jest karta pojazdu

Każdy kierowca i posiadacz samochodu z całą pewnością spotkał się z określeniem „karta pojazdu”. Dla młodych i niedoświadczonych kierowców może to być jednak całkiem nowe i nie znane do tej pory pojęcie, które warto by było wyjaśnić i dookreślić. Karta pojazdu jest też dokumentem, o który bardzo często prosi policja w czasie kontroli. Tym bardziej właśnie warto wiedzieć, co to jest i do czego jest ona potrzebna kierowcy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Podstawowe informacje o karcie pojazdu

Karta pojazdu jest stosunkowo nowym dokumentem w polskim obrocie prawnym. Jej użytkowanie zostało wprowadzone, jako obowiązkowe 1 lipca 1999 r., jest to więc przepis, który obowiązuje od 18 lat. Na polskich drogach można jednak spotkać starsze pojazdy i te, jako że zostały wprowadzone do ruchu przed wejściem w życie przepisów dotyczących karty pojazdu, takiej karty mieć nie muszą. Są z tego obowiązku zwolnione. Wszystkie pozostałe samochody muszą być w nią wyposażone. W karcie pojazdu można znaleźć wszystkie informacje dotyczące danego samochodu lub motocykla od początku jego istnienia. Co jest bardzo ważne i pozwala również poznać historię danego pojazdu. Karta pojazdu powinna być dołączana do każdego kupowanego samochodu. W salonach samochodowych obowiązek jej doręczenia spoczywa na pracownikach, a podczas kupowania auta od poprzedniego właściciela, to właśnie on powinien doręczyć ją kupującemu. Jeżeli samochód jest sprowadzany z zagranicy, może w taką kartę nie być wyposażony. Wówczas należy wystąpić do urzędu gminy o jej wydanie. Przeczytaj więcej: Zakup samochodu u pośrednika - na co zwrócić uwagę

Jakie informacje zawarte są w karcie pojazdu

W karcie pojazdu powinny znaleźć się dane identyfikacyjne samochodu oraz jego właścicieli. To bardzo ważna informacja i warto ją sprawdzić w czasie kupowania samochodu od poprzedniego właściciela. Drugą istotną kwestią powinno być potwierdzenie rejestracji auta. I na koniec, można w niej również znaleźć parametry techniczne samochodu.

Wydawanie karty pojazdu

Karta pojazdu potrzebna jest do pierwszej rejestracji auta. Jej wydanie kosztuje 75 złotych. W razie zgubienia można oczywiście otrzymać jej wtórnik. W tym celu należy złożyć specjalny wniosek w urzędzie gminy i poprosić o nową kartę. W treści wniosku należy podać powody wydania nowej karty (kradzież lub zgubienie poprzedniej) oraz zamieścić oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Taki wniosek należy własnoręcznie podpisać i złożyć. Po jego rozpatrzeniu wtórnik zostanie wydany. Koszt wydania wtórnika to również 75 złotych. Jeżeli nowa karta ma być wydana wyłącznie dlatego, że pierwsza uległa zniszczeniu, to starą, zniszczoną kartę należy oddać w urzędzie komunikacji. Nie można posługiwać się dwiema kartami.

Po co wprowadzono kartę pojazdu?

Jest to dokument, w którym zawarta jest cała historia pojazdu, łącznie z następującymi po sobie właścicielami. Jej zadaniem ma być utrudnianie życia złodziejom. Karta pojazdu nie musi być przechowywana w samochodzie, można ją mieć w domu. Jeżeli więc nawet uda się ukraść samochód z dowodem rejestracyjnym, to karty pojazdu nie da się już tak łatwo zdobyć.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty