Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest odszkodowanie komunikacyjne?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Doradca ubezpieczeniowy wskazuje na najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne

Odszkodowanie komunikacyjne to wypłata świadczenia dla osoby, która w wyniku wypadku komunikacyjnego doznała szkody, ale nie jest sprawcą zaistniałego zdarzenia. Rodzaje szkód są bardzo różnorodne, to pociąga również za sobą różnorodność odszkodowań. Warto wiedzieć, jakie zasady wiążą się z wnioskowaniem i wypłacaniem tego rodzaju odszkodowań. Kiedy są one należne i jakie warunki muszą być spełnione, by rzeczywiście można się było o takie świadczenie ubiegać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Odszkodowanie komunikacyjne w ramach OC

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które wykupić musi każdy posiadacz samochodu. Nawet jeżeli nie za bardzo z tego samochodu korzysta, musi je mieć, takie są bowiem przepisy. To właśnie ubezpieczenie OC gwarantuje wypłatę świadczenia i rekompensatę doznanej szkody, niezależnie od tego, czy jest to szkoda rzeczowa czy osobowa. Każda z nich ma bowiem nieco inny charakter, ale skutkuje określoną stratą dla poszkodowanego. Ta strata musi zostać mu wynagrodzona. Gdyby ubezpieczenie OC nie było obowiązkowe, to wypłata odszkodowania leżałaby w gestii sprawcy zdarzenia. Zważywszy na to, że w przy dużych, poważnych kolizjach, odszkodowania sięgają kilkuset tysięcy a nawet miliona złotych, to wypłacenie takiej kwoty z pieniędzy sprawcy wypadku mogłoby nie być możliwe. Z drugiej strony osoba obciążona tak dużym zobowiązaniem nie wyplątałaby się z niego pewnie przez całe życie. Właśnie dlatego ustawodawca narzucił obowiązek ubezpieczania samochodów. W ten sposób sprawca wypadku jest chroniony przed bankructwem, natomiast poszkodowany w wypadku jest chroniony przed niewypłacalnością sprawcy.

Warunki otrzymania odszkodowania komunikacyjnego

Poszkodowany w wypadku może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia sprawcy tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki. Wśród nich jest bezsprzecznie stwierdzone sprawstwo zdarzenia. Można to uzyskać otrzymując od sprawcy oświadczenie, w którym przyznaje się on do tego, że rzeczywiście wina leży po jego stronie. Jeżeli jednak sprawca się nie przyznaje to o winie decyduje policja. Należy wówczas wezwać patrol policji i złożyć zeznania. Na bazie śladów i zgromadzonych informacji policja ustali winnego, a protokół z tych oględzin stanowi dla towarzystwa ubezpieczeniowego podstawę do wypłaty odszkodowania. Sam poszkodowany również musi spełnić kilka warunków. Nie może być pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty