Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest ubezpieczenie minicasco?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Czym jest ubezpieczenie minicasco

Ubezpieczeni auto casco to forma dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczenia, które jest uzupełnieniem ubezpieczenia OC. W momencie gdy OC ma chronić poszkodowanych przez ubezpieczonego, AC służy właśnie jemu. Pieniądze z polisy mogą służyć na naprawy samochodu gdy sprawcą zdarzenia jest sam ubezpieczony, gdy sprawcą jest zwierze lub nie jest on w ogóle znany, bo na przykład odjechał po zdarzeniu, co często zdarza się na parkingach. Jest to jednak ubezpieczenie dość kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Czy nie ma w tej sytuacji innego wyjścia? Jest. Jest nim mini casco.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest ubezpieczenie mini casco

Ubezpieczenie mini casco to okrojona wersja ubezpieczenia auto casco. Jest to właśnie propozycja dla tych wszystkich osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakupienie pełnego ubezpieczenia casco. Mini casco zazwyczaj obejmuje swoją odpowiedzialnością znacznie mniej zdarzeń ubezpieczeniowych. Ta wybiórczość powoduje, że może kosztować znacznie mniej. Niektóre towarzystwa dopuszczają możliwość dokonania wyboru – co ma obejmować to mini casco. Większość jednak zdecydowanie z góry narzuca kształt tej polisy i nie pozostawia wyboru swoim klientom.

Zakres ochrony w mini casco

Skoro już o tym mowa, warto sie zastanowić, jak przedstawia się zakres ochrony w ubezpieczeniach typu mini casco. Zwykle ochrona dotyczy wyłącznie tych zdarzeń, które kwalifikują się jako szkoda całkowita, czyli wartość zniszczenia musi przekroczyć ponad 70% wartości całego pojazdu. Do tego, bardzo często wyłączenia dotyczą również przyczyny zniszczenia samochodu. Przyczyną, która najczęściej jest objęta ochroną jest pożar, ale inne żywioły już znacznie rzadziej. Bardzo często też ochroną nie są objęte zdarzanie, w których udział brał inny samochód lub nieruchomość. Tak ścisła i wąska precyzja w określaniu odpowiedzialności powoduje, że ubezpieczenie mini casco jest bardzo mało praktyczne. Trudno bowiem przewidzieć, która z objętych ochroną sytuacji będzie miała miejsce. Jeżeli zaś do zdarzenia dojdzie z innego powodu, ochrona nie zadziała.

Czy warto decydować się na ubezpieczenie mini casco?

Wielu ubezpieczycieli wyznaje zasadę, że lepsze cokolwiek niż nic. Właśnie dlatego lepsze jest nawet mini casco, które w jasno określonych, wybranych sytuacjach zadziała, niż brak jakiegokolwiek innego ubezpieczenia. Jest to też dość dobre rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie mają wypracowanych zniżek, auto casco byłoby więc dla nich bardzo drogie”, a jednocześnie chcą w jakimś stopniu chronić swój samochód i bezszkodową jazdą pracować na przyszłe, potencjalne udogodnienia. Zobacz też: Ranking ubezpieczeń minicasco 2017

Gdzie i jak wykupić mini casco?

Mini casco jest na razie mało popularnym produktem ubezpieczeniowym, a to powoduje, że jego wykupienie może się wiązać ze sporymi trudnościami. Jest dość powszechnie dostępne, wiele towarzystw je oferuje, ale każde z nich obłożyło to ubezpieczenie innymi warunkami. W niektórych firmach możliwość zakupienia mini casco pojawia się dopiero po wykupieniu ubezpieczenia OC w danej firmie, inne takiego warunku nie stawiają, a warto o tym wiedzieć. Niektóre firmy oferują mini casco jako dodatek do OC, który oferowany jest za bezszkodową jazdę – ciekawy sposób na przyciągnięcie klientów, w innych zaś jest to osobny produkt, który należy wykupić. W każdym z towarzystw ubezpieczenie ma zupełnie inny zakres ochrony, a zdarza się, że i inną nazwę.

Sprawdź podobne: Czym jest ubezpieczenie smart casco?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty