Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest wartość odtworzeniowa samochodu?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Czym jest wartość odtworzeniowa samochodu

Wartość odtworzeniowa samochodu określa sumę kosztów niezbędnych do doprowadzenia stanu pojazdu sprzed wyrządzonej szkody. Na podstawie wartości odtworzeniowej określa się wysokość odszkodowania, która ma zapewnić skuteczne odtworzenie uszkodzonych w pojeździe elementów bez ich ulepszania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wartość odtworzeniowa samochodu jest ustalana przez rzeczoznawców oraz towarzystwa ubezpieczeniowe po każdym zdarzeniu (kolizji, wypadku itp.), kiedy zachodzi konieczność wypłaty świadczeń na rzecz uszkodzenia mienia.

Wartość odtworzeniowa samochodu – definicja, na czym polega?

Zgodnie z zapewnianiami ekspertów sektora ubezpieczeniowego, nie istnieje jedna i ścisła definicja pojęcia „wartość odtworzeniowa”, dlatego w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych można się spotkać z różnymi definicjami. Dla części zakładów oferujących ubezpieczenia komunikacyjne wartość odtworzeniowa jest jedynie aktualnymi kosztami zakupu (lub wytworzenia) przedmiotów (części samochodowych) tego samego rodzaju oraz posiadających zbliżoną jakość. Uważa się, że wartość odtworzeniowa jest najlepszą opcją obliczania przysługującemu ubezpieczonej osobie odszkodowania, ponieważ nie uwzględnia stopnia amortyzacji, a także jest bardziej adekwatna niż wartość rynkowa. Rzeczoznawcy ustalają wartość odtworzeniową, uwzględniają m.in. stopień zużycia technicznego pojazdu, współczynniki nowoczesności konstrukcji charakteryzujący zużycie funkcjonalne uszkodzonego auta, a także rynkową cenę samochodu o podobnych parametrach (ta sama marka i model, rodzaj silnika, rocznik, przebieg itp.).

Co warto wiedzieć o wartości odtworzeniowa?

Wartość ubezpieczeniowa występuje nie tylko w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych i szkód wyrządzonych w samochodach oraz innych pojazdach, ale również w przypadku polis mieszkaniowych (wartość odtworzeniowa nieruchomości). Określając sumę ubezpieczenia oraz świadczenia z tytułu poniesionych szkód, rzeczoznawcy stosują nie tylko wartość odtworzeniową, ale także wspomnianą wartość rynkową i wartość rzeczywistą. Wartość rynkowa w odróżnieniu od wartości odtworzeniowej jest kwotą, którą trzeba byłoby ponieść w celu zakupu samochodu o zbliżonych parametrach do uszkodzonego. Ustalając wartość rynkową, bierze się pod uwagę m.in. parametry techniczne i wartość na rynku. Wartość rynkowa jest jednak ustalana zazwyczaj na czas zakupu pojazdu, stanowiąc mniej lub bardziej trafne przybliżenie. Z kolei wartość rzeczywista jest rozumiana jako kwota stanowiąca rzeczywistą wartość rzeczy. Podobnie jak w przypadku wartości odtworzeniowej, uwzględnia się dokonane w przeszłości naprawy, wiek samochodu, stopień jego zużycia z jednym wyjątkiem – wartość rzeczywista jest pomniejszoną o amortyzację uszkodzonych części samochodu. Wartość rzeczywista możliwie jak najdokładniej odwzorowuje stan faktyczny uszkodzonego pojazdu, ale jest mniej korzystna od wartości odtworzeniowej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty