Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym jest wycena OC?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Agent dokonuje wyceny OC

Wycena OC i AC jest bezpłatna zarówno online, jak i w oddziałach towarzystw ubezpieczeniowych. Podczas wyceny OC bierze się pod uwagę m.in. model, rocznik i przebieg pojazdu, doświadczenie kierowcy oraz jego bezszkodową jazdę. Wycena OC nie jest zobowiązująca.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, OC, musi mieć każdy, kto posiada pojazd mechaniczny. Dotyczy to także osób wykonujących niektóre zawody, m.in. prawników i architektów. Ubezpieczenie OC samochodu przydaje się wtedy, gdy spowoduje się wypadek. Wówczas ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanym pieniądze na pokrycie np. kosztów ich leczenia czy naprawy ich pojazdu.

Wycena OC – parametry wpływające na wysokość składki OC

Wycena ubezpieczenia OC opiera się na analizie parametrów pozwalających oszacować ryzyko wyrządzenia szkody. Pod uwagę brane są takie parametry samochodu, jak:

  • rok produkcji – najtańsze jest ubezpieczenie aut kilkuletnich, a najdroższe – nowych oraz bardzo starych (dziesięcioletnich i starszych),

  • typ (np. osobowy, dostawczy),

  • marka i model,

  • rodzaj paliwa,

  • pojemność silnika,(Sprawdź artykuł: OC a pojemność silnika - jak wpływa?)

  • przebieg (np. tylko średni roczny przebieg).

Czasem należy podać informacje także o liczbie drzwi czy o tym, po której stronie jest kierownica. Niezbędne jest też określenie, od kiedy ma obowiązywać polisa. Oprócz tego ubezpieczyciel zbiera wywiad o właścicielu lub właścicielach pojazdu. Dotyczy to takich aspektów jak data urodzenia, data wydania prawa jazdy, stan cywilny, płeć, posiadanie dzieci poniżej 25. roku życia czy liczba szkód w ostatnich kilku latach. Ubezpieczyciel chce też wiedzieć, czy auta używają młodociani kierowcy. Cena OC może być wyższa dla młodych kierowców oraz takich, którzy niedawno otrzymali prawo jazdy. W oczach ubezpieczyciela mają oni większy potencjał wyrządzenia szkód niż kierowcy doświadczeni. Im mniejsze ryzyko spowodowania szkody, tym tańsza składka OC. Wycena OC zwykle obejmuje również zniżki za bezszkodową jazdę. Sięgają one nawet 70 procent. Metodą na niższe składki dla młodego kierowcy i jednoczesne zyskiwanie zniżek za staż i bezszkodową jazdę jest ubezpieczenie pojazdu razem np. z rodzicem, który odpowiedzialnie jeździ od wielu lat. W takich przypadkach składka OC naliczana jest z uwzględnieniem doświadczenia i zniżek starszego współwłaściciela polisy oraz potencjalnego ryzyka, jakie wnosi młodszy współwłaściciel.

Wycena OC online – porównywarki

Łatwa i dostępna od ręki o każdej porze dnia i nocy wycena ubezpieczenia samochodu online to duże ułatwienie dla zapracowanych. W jednym miejscu można zestawić i porównać oferty różnych ubezpieczycieli i nie trzeba szukać ich indywidualnie. Kalkulator OC online po wpisaniu w formularz wszystkich niezbędnych danych (bez danych osobowych) wylicza składkę na ubezpieczenie. Zwykle bywa tak, że wycena OC samochodu przez internet nie uwzględnia ewentualnych zniżek. Podaje raczej orientacyjną kwotę. Dlatego przed podpisaniem umowy warto upewnić się, czy zniżki się należą i jak można je uzyskać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty