Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Czym różni się gwarancja od ubezpieczenia samochodu?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Czym różni się gwarancja od ubezpieczenia samochodu?

Wiele samochodów, zarówno nowych jak i używanych, objętych jest tak zwaną gwarancją naprawy czy też gwarancją bezawaryjności. W jednym i drugim przypadku nie zwalania to z konieczności wykupienia ubezpieczenia OC, bo ono jest po prostu obowiązkowe. Co jednak ważne, mimo tego rodzaju gwarancji, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w postaci polisy auto casco.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Gwarancja samochodu

Gwarancja na sprzedawane auto to swego rodzaju gratis, dodatek do samego samochodu. Ten dodatek ma zachęcić do dokonania zakupu, ma do niego zachęcić i stanowić argument przekonujący. Zgodnie z tą gwarancją sprzedający deklaruje, że oferowany samochód jest bezawaryjny, a to się wiąże z tym, że nowy nabywa będzie mógł nim swobodnie jeździć bez dodatkowych kłopotów.

Jednocześnie, taka gwarancja oznacza, że gdyby objęte nią auto jednak się zepsuło, to sprzedawca deklaruje się ponieść koszty ewentualnej naprawy czy serwisowania. To dla kupującego jest ogromna korzyść, a dla wielu może mieć kluczowe znaczenie. Takie zwolnienie z odpowiedzialności za własne auto to przecież znaczne ułatwienie.

Oczywiście, gwarancja nie jest nigdy bezterminowa. Czas jej trwania jest określony. Dający gwarancję zaś przejmuje odpowiedzialność za pojazd wyłącznie w okresie gwarancyjnym. Jeżeli do ewentualnej awarii dojdzie po tym czasie, wówczas dający gwarancje  nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Taka gwarancja nie jest wypłacana z kieszeni sprzedającego. Sprzedający wykupuje specjalne ubezpieczenie gwarancyjne, które przekazuje kupującemu. Niestety, nie wiele firm ubezpieczeniowych oferuje tego rodzaju rozwiązanie. Jest to jednak bardzo ciekawa propozycja. Sprzedający podnosi atrakcyjność swojej oferty, a kupujący wie, że może sprzedającemu zaufać. Co więcej, wykupienie takiego ubezpieczenia to sposób na sfinansowanie ewentualnie powstałych usterek.

Nie wielu sprzedawców aut używanych decyduje się na takie rozwiązanie. Jest to spowodowane tym, że prawdopodobieństwo usterki jest w tym wypadku bardzo duże.

Ubezpieczenie samochodu

Czym innym jest ubezpieczenie samochodu. To ochrona, która działa w momencie, gdy dojdzie nie tylko do usterki, ale również do uszkodzenia samochodu również na skutek działania samego kierowcy. Usterka jest czymś co powstaje na skutek użytkowania, eksploatacji części. Szkoda natomiast może być spowodowana również nieprawidłowym parkowaniem czy rozkojarzeniem (podczas jazdy samochodem).

Dodatkowo, gwarancja chroni wyłącznie na wypadek powstania usterki, natomiast ubezpieczenie można dodatkowo rozszerzyć o opcję kradzieży. W tej ostatniej sytuacji gwarancja nie zadziała, ponieważ tego nie obejmuje. Ubezpieczenie (jeżeli takie ryzyko jest w nim ujęte), pokryje koszty skradzionego pojazdu.

Podsumowując, gwarancja i ubezpieczenie to dwie zupełnie inne sprawy, które mogą się doskonale uzupełniać. Gwarancja pokryje koszty usterki, która w okresie gwarancyjnym się pojawi, natomiast ubezpieczenie pomoże pokryć koszty ewentualnej szkody, jeżeli taka w czasie trwania ubezpieczenia wystąpi.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty