Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Grupy ryzyka w ubezpieczeniach NNW

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Grupy ryzyka w ubezpieczeniach NNW

Ubezpieczenie NNW to doskonały sposób na rozszerzenie swojej ochrony obowiązkowej, czyli OC. Ubezpieczenie NNW ochroną otacza nie tyle pojazd czy poszkodowanego, ile samego kierowcę i przewożonych przez niego pasażerów. Taka sytuacja pozwala na znacznie spokojniejsze podróżowanie i jednocześnie daje pewność, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia, uda się pozyskać pieniądze na leczenie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW to rodzaj ubezpieczenia, które chroni przed skutkami rożnego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeń. Bardzo istotne jest tutaj to, by jasno i jednoznacznie sobie zdefiniować nieszczęśliwe zdarzenia. Muszą to być sytuacje, które powstają niezależnie od woli ubezpieczonego. Są nagłe, nieprzewidywalne i natychmiastowe. Co ważne, ich przyczyna musi być zewnętrzna, niezależna od samego poszkodowanego i jego stanu zdrowia. Krótko mówiąc, jest to wypadek losowy, na którego nie miał wpływu ubezpieczony. Można więc przypuszczać, że jest to ubezpieczenie, które swoją ochroną obejmuje skutki zdarzeń, które są w równym stopniu prawdopodobne dla każdego. Nic bardziej mylnego. Mimo tego, że są to sytuacje niezależne od poszkodowanego i nie wynikają z jego działania ani stanu zdrowia, są bardzo zróżnicowane, a towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują w tym zakresie różnorodne grupy ryzyka.

Grupy ryzyka w ubezpieczeniu NNW

Statystyki, choć całkowicie bezduszne i pozbawione wielowymiarowości zdarzeń, są jednak bardzo obiektywnym sposobem na ocenę i opisanie niemalże każdego zjawiska. I tak, w zakresie nieszczęśliwych zdarzeń, które są objęte ochroną ubezpieczeniową, również występują pewne prawidłowości, pewne zależności. Co za tym idzie, statystycznie, niektóre grupy osób są znacznie bardziej narażone na tego rodzaju doświadczenia. Wśród osób znacznie bardziej narażonych na nieszczęśliwy wypadek znajdują się na przykład kierowcy zawodowi. Czas pobytu na drodze i za kierownicą oraz dotychczasowe dane statystyczne mówią, że kierowcy zawodowi mają większą szansę ulec wypadkowi, niż osoby, które podróżują w sposób typowy, standardowy. To bardzo ważne spostrzeżenie, które ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego, kierowcy zawodowi stanowią pewną grupę ryzyka w ubezpieczeniach NNW. Drugą grupą są osoby młode, które mają od niedawna prawo jazdy. Statystycznie, takie osoby jeżdżą znacznie gorzej, są bardziej wypadkowe, powodują więcej kolizji, co wynika prawdopodobnie z młodego wieku i małego doświadczenia. Jako, że powodują więcej kolizji na drogach, a ich jazda jest znacznie bardziej brawurowa, to stanowią grupę, która znacznie częściej jest narażona na różnego rodzaju wypadki. Podsumowując, grupy ryzyka, to w ujęciu ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków, grupy osób, o pewnych cechach wspólnych, co do których istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie z ich udziałem do wypadku. Mając to na uwadze, towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle stosują nieco inny taryfikator składki wobec takich osób. Większe ryzyko wypadku, więc i wypłaty świadczenia, wiąże się automatycznie z wyższą składką.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty