Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Jak można stracić AC samochodu?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Jak można stracić AC samochodu?

Ubezpieczenie AC dla samochodu to rozwiązanie dodatkowe, dobrowolne. Właściciel pojazdu może się na to zdecydować, ale wcale nie musi. To dodatkowa ochrona dla samochodu, który może zostać uszkodzony lub zniszczony na skutek wypadku lub kolizji drogowej. Czy są takie sytuacje, które spowodują, że ubezpieczenie AC straci swoją ważność?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Utrata ważności polisy AC - geneza

Oczywiście podejmowany jest tu temat utraty ważności polisy AC nie z tytułu upływającego okresu, na jaki została zawarta, ale z innego powodu. Jest to niedotrzymanie warunków tejże umowy lub też narażenie samochodu na zniszczenie na skutek niefrasobliwego działania. Przyczynkiem do tych rozważań stała się sytuacja, która miała miejsce w Słupsku. Mężczyzna dał kluczyki do samochodu pracownikowi myjni, by ten podjechał samochodem na stanowisko i się nim zajął. Mężczyzna ten nie miał prawa jazdy i uszkodził samochód. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie chciało wypłacić odszkodowania twierdząc właśnie, że ubezpieczony utracił ubezpieczenie AC w momencie, gdy przekazał kluczyki osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania pojazdami. Zgodnie bowiem z zapisami w umowie ubezpieczenia AC, polisa wygasa czy nie działa gdy samochód prowadzi osoba, która nie ma do tego uprawnień, krótko mówiąc, jest bez prawa jazdy.

Wyrok sądu ws. utraty polisy AC

Sprawa trafiła do sądu w Słupsku. Sąd Rejonowy uznał, że towarzystwo nie ma racji i powinno wypłacić poszkodowanemu będącemu jednocześnie ubezpieczonym, pieniądze. Jednak towarzystwo było nadal innego zdania, bo samochód prowadziła osoba nieuprawniona, ale z woli samego właściciela. Sprawę przejął Sąd Okręgowy w Słupsku i uznał, że to jednak towarzystwo ubezpieczeniowe ma rację. Ubezpieczony przekazując kluczyki osobie nieuprawnionej do kierowania pojazdem naraził swój samochód na uszkodzenie, jest więc winny sytuacji i to on ponosi za nią odpowiedzialność. Co za tym idzie, jest to zgodne z zapisem umowy ubezpieczenia, że polisa wygasa, jeżeli prowadzącym samochód jest osoba bez uprawnień.

Sprawdź podobne: Dodatkowe ubezpieczenia samochodu. Jakie wybrać?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty