Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Wypadek z udziałem trzech samochodów

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela to warunek konieczny, by otrzymać należne odszkodowanie. Cała procedura nie jest bardzo złożona czy skomplikowana. Wymaga przeprowadzenia zaledwie kilku działań. Ważne jednak, by się do tego bardzo starannie i odpowiedzialnie przyłożyć. Każdy błędny dokument i każde źle wypełnione pole powoduje, że dokumenty zostaną zwrócone, procedura zatrzymana i całość będzie trzeba zaczynać od początku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela zależy w dużej mierze od firmy, w której polisa została zawarta lub firmy, w której polisę zawarł sprawca wypadku, jeżeli zgłoszenie dotyczy szkody z ubezpieczenia OC. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi inną politykę zgłaszania szkód i stawia inne wymagania. Każde towarzystwo też respektuje innego rodzaju zgłoszenia. Przed rozpoczęciem wszelkich procedur, przed rozpoczęciem nawet gromadzenia dokumentacji należy więc koniecznie sprawdzić, jakie wymagania stawia dana firma, jakie ma oczekiwania i jakie formalności muszą być koniecznie dopełnione, by wniosek i roszczenie zostały uznane. Takie informacje znajdują się na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych, nie jest to więc wiedza, którą trudno jest pozyskać. Dostępne formy zgłoszenia szkody to:

  • Telefonicznie
  • Przez Internet
  • Mailowo
  • Osobiście
  • Pocztą

Każdy z tych sposobów nieco inaczej wygląda i wymaga nieco innych form potwierdzania prawdziwości zgłaszającego.

Telefoniczne zgłoszenie szkody

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe dopuszcza taką formę zgłoszenia szkody, to można z niej skorzystać. Jest wygodna, prosta i pozwala szybko załatwić sprawę. Należy jednak pamiętać, żeby mieć przy sobie dane identyfikacyjne i numer polisy, ponieważ może to być wymagane. Oczywiście trzeba też pamiętać, by zachować odpowiednie terminy. Każde towarzystwo wskazuje, ile czasu na zgłoszenie szkody jest dostępne. Jeżeli ten czas zostanie przekroczony, zgłoszenie nie zostanie przyjęte.

Internetowe zgłoszenie szkody

Można też zgłosić szkodę za pomocą specjalnego formularza zgłoszeniowego. Taki formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie danego towarzystwa. Należy go odnaleźć i szczegółowo wypełnić zgodnie z wymaganiami i wskazówkami. Co również istotne w tym miejscu, to również należy pamiętać o obowiązujących terminach. Formularza zgłoszenia szkody musi być wypełniony bardzo dokładnie, starannie, ponieważ to na jego podstawie zostanie wypłacone świadczenie.Internetowe zgłoszenie szkody jest szczególnie rekomendowane dla osób, które zawarły polisę właśnie w ten sposób.

Mailowe zgłoszenie szkody

Zaistniałą szkodę można również zgłosić za pomocą swojego adresu mailowego, oczywiście, jeżeli towarzystwo taką opcję dopuszcza. Tego rodzaju zgłoszenie wymaga starannego i precyzyjnego opisania zdarzenia własnymi słowami. Trzeba również pamiętać, żeby dołączyć do wiadomości mailowej niezbędne załączniki, które ułatwią firmie ubezpieczeniowej podjęcie decyzji ubezpieczeniowej.

Osobiste zgłoszenie szkody

Wybierając się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego można również osobiście dokonać zgłoszenia szkody, co z pewnością będzie rozwiązaniem bardzo szybkim, prostym i sprawnym. Takie rozwiązanie powoduje, że wszelkie dokumenty można wypełnić w obecności agenta, który może ewentualnie coś podpowiedzieć lub na bieżąco skorygować błędy. To bardzo wygodna możliwość, choć wymaga wybrania się do biura firmy.

Przesłanie zgłoszenia pocztą

Dopuszczalną możliwością jest również zgłoszenie szkody czy zdarzenia ubezpieczeniowego za pomocą poczty. Należy pobrać wszystkie formularze, wypełnić je i zgromadzić dokumenty dodatkowe. Tak przygotowaną przesyłkę należy wysłać listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru. Po przesłaniu tego rodzaju listu można już tylko oczekiwać na decyzję. Przy czym, data, która jest brana pod uwagę podczas analizowania, czy ubezpieczony zmieścił się w terminie, to data nadania listu, a nie data jego doręczenia, co również ma ogromne znaczenie. Zgłoszenie szkody ubezpieczeniowej powinno się odbyć zgodnie z wymogami i oczekiwaniami firmy ubezpieczeniowej, ale zwykle firmy udostępniają kilka różnych sposobów, by klienci mogli w tym zakresie samodzielnie zdecydować. Sprawdź podobne: Zgłoszenie szkody przez Facebooka Ubezpieczenie turystyczne - jak prawidłowo zgłosić szkodę? Czy trzeba zgłosić ubezpieczycielowi odprysk na szybie?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty