Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Jak złożyć reklamację ubezpieczenia AC?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Jak złożyć reklamację ubezpieczenia AC?

Ubezpieczenie AC samochodu to bardzo specyficzny produkt. Jest kupowany zwykle nieco „w ciemno”. Wybór opiera się zwykle na zaufaniu. Czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe budzi zaufanie, daje nadzieje na to, że jest wypłacalna i pieniądze zostaną w razie zdarzenia wypłacone. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to nie ma problemu. Może się jednak zdarzyć tak, że dojdzie do sporu pomiędzy towarzystwem i klientem. Pierwszym etapem jego rozstrzygania jest złożenie reklamacji. Jak należy złożyć reklamację AC, by mogła być ona skuteczną? O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jakie mogą być powody składania reklamacji ubezpieczenia AC?

Reklamacje na nieprawidłową obsługę ubezpieczenia i likwidację szkody zgłaszane są zwykle zaledwie z kilku powodów. Pierwszym z nich jest niezgodność w zakresie oceny powstałej szkody. Klient uważa, że powinna zostać uznana szkoda całkowita, podczas gdy towarzystwo ubezpieczeniowe ma zupełnie inne zdanie. Pojawia się spór, który należy rozstrzygnąć. Drugim powodem jest zaniżona wartość pojazdu w momencie ubezpieczania. Klient może uznać, że jego auto zostało zbyt nisko wycenione i w związku z tym ewentualna wypłata odszkodowania jest również zbyt niska. Szkoda, która została zgłoszona przez ubezpieczonego została zbyt nisko wyceniona przez towarzystwo. W ten sposób ubezpieczony nie otrzyma pełnej rekompensaty, a to może rodzić niezadowolenie i dążenie do zmiany decyzji towarzystwa. Przeczytaj więcej: Ubezpieczenia AC - najczęściej zadawane pytania

Jak złożyć taką reklamację ubezpieczenia AC?

Oczywiście kwestie sporne się zdarzają i mogą się zdarzać. Jest to całkowicie normalne i naturalne. Warto jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji wcale nie trzeba się zgadzać z decyzją towarzystwa. Można się jej sprzeciwić i temu właśnie służy w pierwszej kolejności możliwość dokonania reklamacji. Reklamację można złożyć na kilka różnych sposobów. Można to zrobić drogą listową, za pośrednictwem poczty. Warto jednak pamiętać, by był to list polecony, ponieważ wówczas ubezpieczony ma potwierdzenie nadania swojego dokumentu. Coraz więcej towarzystw decyduje się również na honorowanie reklamacji składanych drogą elektroniczną. To znacznie łatwiejszy i szybszy sposób, który powoduje, że dokumenty doręczane są praktycznie natychmiast. W ramach elektronicznych rozwiązań dostępne są również specjalne formularze reklamacyjne na stronach. Ich konstrukcja ułatwia złożenie reklamacji, ponieważ nie trzeba się zastanawiać nad tym, co należy wpisać, a jedynie wypełnić odpowiednio formularz krok po kroku. Dla wielbicieli tradycyjnych rozwiązań istnieje możliwość zgłoszenia reklamacji bezpośrednio u agenta lub telefonicznie za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonej infolinii.

Jakie dane są potrzebne do reklamacji AC?

Dla usprawnienia i przyspieszenia procesu reklamacyjnego warto pamiętać o zawarciu kilku istotnych danych, niezależnie czy to na formularzu, czy podczas samodzielnego formułowania treści reklamacji. Przede wszystkim należy zamieścić swoje dane osobowe. Imię, nazwisko i dane kontaktowe to podstawa. Jest to bowiem sposób na zidentyfikowanie klienta przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli będą mogli zidentyfikować, to łatwiej im będzie rozpatrzeć reklamację. W drugiej kolejności należy pamiętać, by podać numer swojej polisy ubezpieczeniowej i numer rejestracyjny pojazdu. To kolejny krok do szybkiej i sprawnej identyfikacji klienta, który zgłasza swoją sprawę. Dodatkowo, te dane pozwalają odnaleźć nie tylko klienta, ale również konkretny produkt, którego sprawa dotyczy. Trzecia rzecz to szczegółowy opis reklamacji. Czego dotyczy dana sprawa, jakie jest stanowisko towarzystwa, jakie jest stanowisko klienta, dlaczego klient ma takie zdanie a nie inne. Jeżeli niezadowolony klient dysponuje dokumentami, które mogą mieć wpływ na decyzję, warto je dostarczyć, ponieważ to znacznie przyspieszy cały proces decyzyjny. Jeżeli te dokumenty nie zostaną od razu dostarczone, towarzystwo będzie musiało poświęcić czas na ich pozyskanie. To zaś może poskutkować dłuższym czasem oczekiwania na decyzję. Podsumowując, złożenie reklamacji nie jest procesem trudnym ani złożonym. Nie zajmuje dużo czasu, nie jest też skomplikowane. Warto jedynie pamiętać o dostępnych drogach kontaktu oraz o tym, co powinno się w treści takiego zgłoszenia znaleźć.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty