Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Kiedy pieszemu nie przysługuje odszkodowanie od kierowcy?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Kiedy pieszemu nie przysługuje odszkodowanie od kierowcy

Piesi na drodze są takimi samymi uczestnikami ruchu, jak kierowcy i motocykliści. Obowiązują ich te same przepisy, ale również obowiązują ich te same prawa. Przepisy kodeksu drogowego jednoznacznie informują, kiedy to pieszy ma pierwszeństwo, a kiedy powinien on tego pierwszeństwa ustąpić. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni tak samo przestrzegać przepisów drogowych, ponieważ to jest sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Niestety od jesieni aż do wiosny liczba potrąceń pieszych jest zwykle większa niż w okresie letnim. Jest to spowodowane tym, że są oni mniej widoczni, a przez to właśnie narażeni. W kontekście tych faktów, warto wiedzieć, kiedy pieszemu przysługuje wypłata odszkodowania za potrącenie, a kiedy nie ma on do tej wypłaty żadnych praw.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zasady bezpieczeństwa

Każdy uczestnik ruchu powinien dbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie stanie się też nic złego, jeżeli zastosowane zostaną dodatkowe środki zabezpieczające. Każde dodatkowe działanie, to większa szansa na to, że uda się uniknąć wypadku. Pieszy, w okresie jesienno – zimowym, powinien pamiętać nie tylko o poruszaniu się właściwą stroną ulicy, jeżeli nie ma chodnika, czy też o ostrożnym przechodzeniu przez ulicę, ale również, o noszeniu przy sobie odblasków. Odblaski znacznie zwieszają widoczność pieszego. Dzięki nim, kierowca może go dostrzec ze znacznie większej odległości. To daje kierowcy znacznie więcej czasu na podjęcie działań i właściwą reakcję, która może być w danej sytuacji wręcz decydująca o jej dalszym przebiegu. Oczywiście, kierowcy również są zobowiązani do zachowania większej ostrożności. Ograniczona widoczność powinna wzbudzić w nich wzmożoną czujność i większą ostrożność. Dzięki temu, kierowcy sami sobie dają większe szanse na podjęcie dobrej decyzji.

Odszkodowanie dla pieszego

Ubezpieczenie OC, które każdy kierowca samochodu musi wykupić obejmuje również szkody wyrządzone pieszym. To szkody zaliczane do szkód osobowych, a wypłata świadczenia zależna jest w dużej mierze od tego, jak dużych obrażeń doznał poszkodowany. Im większe obrażenia, tym wyższa wypłata świadczenia. Oczywiście, każde towarzystwo ubezpieczeniowe precyzyjnie opisuje sytuacje, w których przejmuje odpowiedzialność i wypłaca odszkodowanie, ale również bardzo jasno precyzuje te sytuacje, w których do wypłaty świadczenia nie dojdzie, bo towarzystwo nie przejmuje za nie odpowiedzialności. Dlaczego towarzystwo nie odpowiada za niektóre zdarzenia? Ponieważ są one spowodowane z winy pieszego, a takie zdarzenia nie są objęte ochroną. Przeczytaj więcej: Kiedy pieszemu nie przysługuje odszkodowanie od kierowcy?

Kiedy pieszy nie dostanie odszkodowania

Wtargnięcie na jezdnię jest jednym z takich przypadków. Jeżeli pieszy nagle, bez zasygnalizowania takiego zamiaru, wtargnie na przejście dla pieszych, wprost pod nadjeżdżający samochód, który nie zdąży wyhamować, wina kierowcy nie jest wcale oczywista, a policja prawdopodobnie stwierdzi winę właśnie pieszego. W takiej sytuacji towarzystwo nie jest zobowiązane do wypłaty świadczenia. Pieszy powinien się zatrzymać przed przejściem, spojrzeć w lewo, w prawo i ponownie w lewo i dopiero po upewnieniu się, że może bezpiecznie wejść na jezdnię, może na nią wkroczyć. Poruszanie się po drodze niezgodnie z przepisami ruchu drogowego to druga sytuacja, w której pieszy może nie otrzymać świadczenia. Przepisy mówią o tym, że pieszy powinie poruszać się po chodniku lub poboczu, a gdy ich nie ma, może poruszać się po jezdni. Powinien chodzić jej lewą stroną, by widzieć nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy, a jednocześnie nie narażać się na niebezpieczeństwo ze strony pojazdów nadjeżdżających z tyłu. Jeżeli nie będzie przestrzegał tych zasad, ubezpieczenie nie będzie mu przysługiwało. Podsumowując, wszelkie złamanie zasad kodeksu drogowego, to dla pieszego nie tylko ryzyko otrzymania mandatu, ale również, w razie zdarzenia, w którym zostanie poszkodowany, ale właśnie na skutek swojego nieodpowiedzialnego zachowania, ograniczenia lub nie otrzymania odszkodowania z OC kierowcy, który w tej kolizji weźmie udział.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty