Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Na czym polega przegląd samochodu? Ile kosztuje i co warto wiedzieć?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Przegląd samochodu w warsztacie

Przegląd samochodu jest obowiązkowym badaniem technicznym, które musi przejść każde dopuszczone do ruchu auto. Przegląd techniczny samochodu umożliwia sprawdzenie stanu pojazdu, dzięki czemu zwiększa się jego bezpieczeństwo.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Przegląd samochodu, czyli okresowe badanie stanu technicznego, w większości przypadków jest wymagany co roku. W przypadku samochodów nowych pierwszy przegląd trzeba wykonać do 3 lat od daty pierwszej rejestracji.

Przegląd samochodu – na czym polega?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przegląd samochodu można wykonać tylko w stacji kontroli pojazdów. Ze znalezieniem odpowiedniego miejsca nie powinno być jednak problemu, ponieważ na terenie kraju działa ponad 4 tys. stacji kontroli pojazdów (w skrócie SKP). Przegląd techniczny musi wykonać posiadający uprawnienia diagnosta. W czasie przeglądu technicznego sprawdzane są m.in. dysfunkcje (tzw. luzy) w układzie kierowniczym oraz w zawieszeniu. Dokładnie sprawdza się amortyzatory samochodu (stopień tłumienia drgań, zarówno z przodu, jak i z tyłu), a także hamulce. W tym przypadku szczególny nacisk przykłada się do grubości klocków hamulcowych, siły hamowania i stanu, w jakim znajdują się zaciski hamulcowe. W czasie obowiązkowego przeglądu auta sprawdzana jest barwa światła, a także funkcjonowanie reflektorów zgodnie z polską homologacją. Dokładnej kontroli podlega również emisja spalin, a także ewentualne wycieki płynów. Bardzo częstą sytuacją jest brak pomyślnego przejścia badań, jeśli z auta wydobywa się płyn (np. olej silnikowy z dolnej pokrywy silnika). W przypadku samochodów z instalacją gazową sprawdzana jest szczelność instalacji, trzeba również przedstawić ważną homologację (najczęściej homologacje LPG są wystawiane na 10 lat). Wykrycie usterek zagrażających bezpieczeństwu podczas jazdy wymaga od diagnosty zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wysłania dokumentu do wydziału komunikacji. W takich sytuacjach wystawiony zostaje także negatywny wynik badania technicznego. Samochodem w takim stanie nie można poruszać się po drogach, a po usunięciu niebezpiecznych usterek, konieczne jest zgłoszenie do stacji kontroli pojazdów na ponowne badanie. Jeśli w trakcie badania zostaną wykryte usterki, które nie zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu w czasie jazdy, diagnosta wystawi negatywny wynik badania technicznego wraz z opisem usterek, które w ciągu 2 tygodni trzeba usunąć.

Ile kosztuje przegląd samochodu? (Przegląd auta)

Cena badania technicznego jest odgórnie ustalana przez rząd, dlatego w każdej stacji kontroli pojazdów na terenie Polski zapłaci się taką samą kwotę za przegląd auta. Niestety, koszt przeglądu technicznego wzrasta z roku na rok. W 2017 roku przegląd samochodu osobowego (oraz innych pojazdów o masie całkowitej o masie do 3.5 t w tym taksówek) kosztuje 98 zł. Za przegląd motocykla trzeba zapłacić 62 zł. W przypadku ponownego sprawdzenia części pojazdów, w których wykryto usterki, trzeba uiścić dodatkową opłatę. Za sprawdzenie skuteczności lub równomierności układu hamulcowego lub układu kierowniczego trzeba zapłacić 20 zł.

Co warto wiedzieć o przeglądzie auta?

13 listopada 2017 roku w życie weszły zmiany dotyczące przeprowadzania obowiązkowego przeglądu technicznego. Opłaty za każdy przegląd samochodu są pobierane przed badaniem, a diagnosta ma obowiązek udokumentować każdą wykrytą usterkę (sfotografować) i umieścić ją w bazie CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W 2018 roku zmianie ulegną ceny przeglądu. Podwyżki mają zostać wprowadzone wiosną (na przełomie kwietnia oraz maja). Cena standardowego przeglądu ma wynieść 102 zł netto. Kierowcy, którzy po pierwszym przeglądzie nie usuną usterek w ciągu 14 dni, będą musieli zapłacić za ponowny, całościowy przegląd. Koszt ponownego wykonania przeglądu dotyczącego poszczególnych części pojazdu ma kosztować od 13 do 36 zł.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty