Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla posiadacza pojazdu. Obowiązek został narzucony prawnie. Nie ma więc możliwości by się z tego obowiązku w jakiś sposób nie wywiązać. Ustawodawca nie narzucił jednak, gdzie taka polisa ma być kupiona. Dlatego każdy właściciel pojazdu może to zrobić w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym. Różnice są znaczne. Dotyczą przede wszystkim ceny, ale również różnych ciekawych opcji dodatkowych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Do czego służy ubezpieczenie OC

Dlaczego ustawodawca uczynił ubezpieczenie OC ubezpieczeniem obowiązkowym? Zrozumienie działania tego rodzaju polisy jest jednocześnie wyjaśnieniem, dlaczego jest ona obowiązkowa. Ubezpieczenie OC, czyli Odpowiedzialności Cywilnej, to ubezpieczenie, które pozwala pokryć szkody rzeczowe lub osobowe wyrządzone przez ubezpieczonego z winy umyślnej lub nie. Właśnie to jest bardzo duża zaleta tego rodzaju ubezpieczeń. Nie dotyczą wyłącznie niezależnych, nieszczęśliwych wypadków, ale towarzystwo bierze odpowiedzialność również wtedy, gdy to ubezpieczony zawini. Co ważne, wypłata odszkodowania nie jest przekazywana na konto sprawcy wypadku, ale na konto ofiary. I właśnie dlatego to ubezpieczenie jest tak wyjątkowe. Jeżeli jeden kierowca doprowadzi do wypadku samochodowego, w którym poszkodowany będzie ktoś z drugiego auta, a auto zostanie zniszczone, to polisa OC powoduje, że ofiara tego wypadku dostanie pieniądze, które będzie mogła przeznaczyć na powrót do zdrowia i naprawienie swojego auta. W przeciwnym razie, gdyby sprawca nie miał takiego ubezpieczenia, ofiara wypadku nie dostała by tych pieniędzy, więc ze swoich musiałaby pokryć finansowe konsekwencje nieodpowiedzialności sprawcy. Można oczywiście sądownie wnosić o rekompensatę. Jednakże, jej wyegzekwowanie może być niezwykle trudne, jeżeli nie niemożliwe. To powód, dla którego OC jest obowiązkowe. Poszkodowany ma gwarantowane wsparcie finansowe, niezależnie od kondycji finansowej sprawcy.

Dodatkowe umowy przy OC

Wybierając firmę, która oferuje OC dla kierowcy warto poszukać takiej, która gwarantuje to ubezpieczenie w niskiej cenie, a jednocześnie daje możliwość wykupienia również opcji dodatkowych. Bardzo często jest tak, że wykupienie umowy dodatkowej powoduje, że całe ubezpieczenie jest ostatecznie znacznie bardziej korzystne. Warto zwrócić na to uwagę, tym bardziej, że taka polisa i tak musi być wykupiona. Ważne też, by towarzystwo, w którym kupowana jest polisa miało dobrą opinię. Obowiązujące przepisy mówią bowiem, że o wypłatę świadczenia można wnioskować do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ono natomiast kontaktuje się z towarzystwem sprawcy i dochodzi do wypłaty. To bardzo ważne, ponieważ pozwala uprościć procedurę i gwarantuje, że szybciej dojdzie do wypłaty. Warto sprawdzić, jak różne towarzystwa realizują tę funkcje i wybrać po prostu najlepsze z nich. Ubezpieczenie OC dla właściciela pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym ze względu na innych uczestników ruchu. Taka polisa chroni innych uczestników, gwarantuje im zabezpieczenie finansowe w razie wypadku i prostą procedurę dochodzenia należności.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty