Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

OC a pojemność silnika - jak wpływa?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Wielkość silnika a OC

Pojemność silnika ubezpieczanego pojazdu ma istotny wpływ na późniejszą cenę polisy OC. Właściciele pojazdów o dużych silnikach zapłacą więcej za obowiązkowe ubezpieczenie niż posiadacze niewielkich i ekonomicznych aut. Różnice w cenach polis są naprawdę spore.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce. Ważną polisę muszą posiadać wszystkie dopuszczone do ruchu pojazdy (posiadające tablice rejestracyjne), bez względu na typ pojazdu.

OC a pojemność silnika - sprawdź jakie są różnice

Jak wyjaśniają eksperci z branży ubezpieczeniowej, jednym z kluczowych czynników dla których polisy OC aut z dużym silnikiem są droższe, jest fakt, że pojemność silnika ma bezpośredni wpływ na moc i maksymalną prędkość tego typu pojazdów. Szczególnie istotny dla towarzystw ubezpieczeniowych jest fakt, że im większa prędkość maksymalna auta tym większe potencjalne szkody może wyrządzić jego kierowca. Zwiększenie szkód przekłada się na zwiększenie kosztów ich likwidacji, dlatego ubezpieczalnie podnoszą ceny polis dla samochodów wyposażonych w silniki o dużej pojemności.

Stawki OC a pojemność silnika

Jak się okazuje, cena ubezpieczenie OC dla samochodu wyposażonego w silnik o pojemności powyżej 3500 cm3 może być nawet o 60% procent wyższa niż cena za polisę auta o pojemności silnika mniejszej niż 1000 cm3. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie traktują ulgowo nawet doświadczonych i bezszkodowych kierowców, którzy posiadają auta z potężnymi silnikami. Oni również będą musieli zapłacić więcej za polisę OC niż posiadacze auta z ekonomicznym silnikiem. Drastyczne różnice pojawiają się, gdy zestawi się cenę za polisę OC młodego i niedoświadczonego kierowcy, który posiada auto wyposażone w silnik powyżej 3200 cm3 oraz kierowcę z bogatym doświadczeniem i dobrą historią, który posiada identyczny pojazd. Różnica pomiędzy kierowcami może wynieść w niektórych przypadkach nawet 5 tysięcy złotych. Jak się okazuje, doświadczony kierowca zazwyczaj musi zapłacić co najmniej 2 razy więcej niż w przypadku poruszania się samochodem o pojemności 1200 cm3. Młody kierowca, przesiadając się do mniejszego pojazdu, zapłaci nawet 3 razy mniej. Reasumując, posiadanie samochodu z większym silnikiem to większy wydatek dla wszystkich kierowców, ale cena polisy najbardziej zaboli młodych kierowców.

OC w zależności od pojemności silnika

Jak wynika z uśrednionych danych pochodzących z towarzystw ubezpieczeniowych, średnią ogólnopolską ceną polisy OC za pojazd wyposażony w silnik do 1000 cm3 jest kwota 635 złotych, natomiast za roczne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdów o pojemności silników między 1000 a 1800 cm3 trzeba zapłacić ok. 731 złotych. Właściciele pojazdów o pojemności od 1800 do 2500 cm3 muszą liczyć się z kosztem zakupu polisy w cenie ok. 800 złotych, natomiast polisa samochodów z silnikami 2500-3500 cm3 pojemności to wydatek ok. 1000 złotych. Kierowcy samochodów z naprawdę dużymi silnikami, które przekraczają pojemność 3500 silników za roczne ubezpieczenie OC samochodu, muszą zapłacić ok. 1100 zł. Warto pamiętać, że jest to orientacyjna i uśredniona cena ubezpieczeń, ustalona w oparciu o ceny polis agentów ubezpieczeniowych. Podane ceny przedstawiają sytuacje z I półrocza 2017 roku, dlatego polisy dla kierowców przedstawionych w zestawieniu samochodów będą prawdopodobnie droższe. Analizując ceny ubezpieczeń w oparciu o pojemność silnika, należy uwzględnić również miejscowość, w którym będzie użytkowany pojazd. W dużych miastach ceny ubezpieczeń są zdecydowanie droższe niż w przypadku aut poruszających się po małych miejscowościach.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty