Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

OC na miesiąc - czy warto?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Kobieta z telefonem stoi przy samochodzie

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą wykupić musi każdy właściciel samochodu. Zaraz po jego zakupieniu trzeba się więc udać do towarzystwa ubezpieczeniowego i wykupić stosowną polisę. W przeciwnym razie auto nie powinno pojawić się nawet na drodze. Zdarza się jednak, że auto jest sprowadzane z zagranicy i zanim zostanie ubezpieczone musi najpierw przejść serię innych formalności, jak na przykład przerejestrowanie czy dostosowanie do jazdy w Polsce (w przypadku np. „anglików”). Przez ten czas pojazd również powinien być ubezpieczony, ale nie można wykupić dla niego typowego OC. Można natomiast zdecydować się na polisę OC na miesiąc.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na miesiąc można wykupić, jeżeli spełnione są określone przepisami warunki i jeżeli auto nadaje się rzeczywiście do ubezpieczenia. Trzeba więc mieć przy sobie wszystkie niezbędne i wymagane dokumenty, które pozwolą na to, by auto zyskało uprawnienia do ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że należy mieć przy sobie dowód zakupu pojazdu, dotychczasowy dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. To dokumenty nie tylko identyfikacyjne, ale również w dużej mierze informacyjne.

Kto może wykupić ubezpieczenie OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na miesiąc przysługuje w bardzo określonych i bardzo konkretnych przypadkach. Nie można się na nie zdecydować, czy też nie można o nie nawet wnioskować, jeżeli nie są spełnione warunki decydujące o przyznaniu takiego ubezpieczenia. Osoby, które mają auto zarejestrowane wyłącznie na okres czasowy, z różnych względów, mogą wnioskować o wykupienie ubezpieczania OC na miesiąc. Drugą grupą osób uprawnionych są właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski bez ważnego OC czy zielonej karty. Ubezpieczenie na miesiąc pozwala sprowadzić samochód do Polski, przerejestrować, a gdy zostaną dopełnione formalności ubezpieczyć na rok. Prawo do krótkiego OC mają również osoby, które zawodowo zajmują się pośredniczeniem w kupowaniu i sprzedawaniu pojazdów. Ostatnią zaś grupę stanowią właściciele aut historycznych i zabytkowych, którzy poruszają się nimi wyłącznie na zloty.

Zalety ubezpieczenia OC na miesiąc

Miesięczne ubezpieczenie OC to z pewnością znacznie niższy koszt niż polisa roczna, a tym bardziej, że nawet zapotrzebowanie na takie ubezpieczenie jest znacznie krótsze niż w przypadku standardowego użytkowania samochodu. Niezależnie od sytuacji ubezpieczony w ten sposób samochód potrzebuje tej polisy niejako na chwilę. Nie jest mu ona potrzebna na długi okres. Potrzebuje jej wyłącznie na zlot, do czasu sprzedania auta, czy też do czasu jego przerejestrowania na polskich zasadach. Właśnie dlatego, w tych okolicznościach taka polisa jest po prostu korzystna.

Czy warto wykupić OC na miesiąc

Przede wszystkim w wielu wypadkach po prostu trzeba je wykupić. Nie można się poruszać samochodem, który nie jest ubezpieczony. Auta z zagranicy nikt na rok nie ubezpieczy, więc trzeba wykupić wyłącznie miesięczne. W przypadku pośredników, żaden pośrednik nie weźmie też na siebie rocznej opłaty za OC, bo kupujący może przecież z tego ubezpieczenia korzystać aż do upłynięcia jego terminu. Takie działanie byłoby z punktu widzenia sprzedawcy nieopłacalne. Właśnie dlatego polisa OC na miesiąc jest bardzo wygodna i bardzo potrzebna. A czy warto? W określonych wyżej sytuacjach, oczywiście że tak.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty