Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Przewodnik Ubezpieczenia samochodu

Co obejmuje OCP (ubezpieczenie OC przewoźnika)?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Ciężarówka podczas podróży

Ubezpieczenie OC dla przewoźnika to forma ubezpieczenia dobrowolnego, którego wcale nie trzeba kupować, ale zapewnia ono dodatkową ochronę w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Jest to ubezpieczenie przeznaczone dla firm i osób, które zajmują się transportem drogowym i przewozem towarów. Ubezpieczeniem może być objęta firma, która ma osobowość prawną, ale również przedsiębiorca, który takiej osobowości nie ma. OC jest bardzo skutecznym zabezpieczeniem, a klienci coraz częściej zwracają na to uwagę, czy wybierany przez nich przewoźnik jest wyposażony w tę dodatkową ochronę, czy nie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jak działa OC przewoźnika

W największym skrócie mówiąc, ubezpieczenie OCP chroni ładunek przed nieoczekiwanymi zdarzeniami, jak jego uszkodzenie, czy to z powodu pożaru, czy innego losowego wypadku. Ochrona między innymi obejmuje też kradzież. Mimo że ubezpieczenie OCP, podobnie jak AC, jest dobrowolne, to klienci coraz częściej wymagają od firm, by te wykupiły opisywaną polisę, aby mieć pewność, że wysyłane przez nich towary są w pełni zabezpieczone. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Ubezpieczenie OC przewoźnika, to polisa ubezpieczeniowa, która chroni przede wszystkim właśnie przewoźnika transportującego towar. Jeżeli towar nie zostanie dostarczony na czas z powodu jego kradzieży, uszkodzenia, pożaru samochodu lub innego wypadku, to poszkodowany może otrzymać należne mu za straty odszkodowanie.

Polisa działa od momentu, w którym towar zostaje przyjęty przez przewoźnika, aż do momentu, w którym zostanie on wydany odbiorcy.

Przez cały ten okres odpowiedzialność spoczywa na osobie, która podjęła się transportu i właśnie, by nie musiała odpowiadać za straty lub uszkodzenia, może zdecydować się na taką polisę. Dzięki temu, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone z pieniędzy towarzystwa ubezpieczeniowego. Ochroną może być też objęte niedostarczenie przesyłki na czas.

Obecnie najbardziej atrakcyjną ofertę OCP posiada Warta, w której ceny mogą być niższe nawet o 60% w stosunku do konkurencyjnych towarzystw oraz opłat wyliczanych przez błyskawiczne formularze online. Aby jednak poznać dokładną ofertę cenową, należy skorzystać z kalkulatora składki OC Przewoźnika i/lub OC Spedytora TUIR Warta.

Podobnie w PZU dokładną ofertę cenową poznamy po wypełnieniu formularzu OCP lub po skontaktowaniu się z agentem. Natomiast mało liczący się gracz na polskim rynku ubezpieczeniowym - Ab Port Ubezpieczenia - podaje wprost, że OCP za pierwszy pojazd to 500 zł i 250 zł za każdy następny.

Wyłączenia z ochrony

Ponieważ polisa ubezpieczeniowa OC dla przewoźnika nie jest polisą obowiązkową, więc jej zakresu nie regulują przepisy prawne, tylko indywidualne regulacje i zasady ustanowione przez dane towarzystwo. To powoduje, że w każdej firmie zakres ochrony i jej wyłączenia mogą być zupełnie inne, a różnice mogą być bardzo znaczące.

Zasadniczo jednakże większość firm wyłączyła z ochrony transport zwierząt, leków, dzieł sztuki czy materiałów niebezpiecznych. Jest to dość zrozumiałe. Wszystkie wymienione wyłączenia wymagają bardzo specyficznych warunków transportu. Dzieła sztuki powinny być odpowiednio zabezpieczone i oznakowane. To często bardzo drogie przedmioty, których nieodpowiedni transport może narazić je na ich zniszczenie lub uszkodzenie, a to powoduje, że stracą na wartości.

Nieprawidłowy transport powinien być więc wykonywany na odpowiedzialność właściciela. Zwierzęta i leki również wymagają specjalnych warunków przewozu.

Zakres terytorialny ochrony OCP

To również bardzo ważne zagadnienie, które ma istotne znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia przewoźnika. Ochrona może obejmować transport na terenie kraju lub też transport międzynarodowy. Jeżeli firma transportowa działa wyłącznie na terenie Polski, to nie ma takiej potrzeby by jeszcze dodatkowo zdecydować się na ubezpieczenie towarów za granicą.

Takie rozszerzenie jest dodatkowo płatne i powoduje, że OC przewoźnika jest znacznie droższe. Jeżeli jednak transport odbywa się i na terenie kraju i poza jego granicami, to oczywiście, powinno się uwzględnić obydwa zakresy ochrony.

Wówczas, towary cały czas objęte są ochroną niezależnie od tego, gdzie i na jakim terenie znajduje się obecnie przewoźnik. To bardzo ważna kwestia, która decyduje o tym, czy polisa jest rzeczywiście przydatna i praktyczna, czy nie.

Na co zwracać uwagę

Decydując się na tego rodzaju polisę warto zwrócić uwagę na to, co jeszcze podlega wyłączeniu poza wspomnianymi elementami. Może towarzystwo stawia jakieś dodatkowe warunki w zakresie zabezpieczania przewożonych towarów.

Może nie obejmuje ochroną zdarzeń, które mają miejsce na parkingu niestrzeżonym? A może towarzystwo wymaga zachowania innych środków ostrożności a niedopełnienie tych środków jest jednoznacznym wskazaniem do odmówienia wypłaty.

Warto o tym wszystkim wiedzieć, warto zwrócić na to uwagę. Tylko tak świadomie wybrana polisa będzie bowiem rzeczywiście użyteczna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty